Presa din Ungaria, după ce SUA retrag o parte din militarii americani de la baza Kogălniceanu: “România este în dificultate”
Statele Unite au notificat România că își vor reduce contingentul militar de pe continent. Unele unități staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu (MK) din România ar putea fi retrase, în timp ce aproximativ o mie de soldați americani vor rămâne în țară pentru a proteja flancul estic al NATO, scrie Magyar Nemzet într-un articol cu titlul “România este în dificultate: Soldații americani părăsesc bazele”.
Va pierde România protecția americană?
Documentul subliniază că mișcarea era previzibilă pentru România, iar decizia americană este justificată de noile priorități ale americanilor, anunțate în februarie. În plus, prezența întărită pe flancul estic al NATO le-a permis Statelor Unite să își ajusteze poziționarea militară în regiune, notează publicația maghiară.
De la izbucnirea războiului Rusia–Ucraina, Statele Unite au făcut mai multe ajustări în ceea ce privește prezența lor militară în Europa: în timpul președinției lui Joe Biden, au fost desfășurați încă 20.000 de soldați, ridicând totalul la aproximativ 80.000.
Donald Trump a purtat negocieri cu aliații europeni pentru retragerea a 10.000–20.000 de militari.
Nicio retragere din Polonia
Trupele americane dislocate acolo vor rămâne în Polonia, iar dacă autoritățile poloneze vor dori, Washingtonul ar putea chiar să mărească numărul contingentului, a declarat președintele american Donald Trump la începutul întâlnirii sale cu președintele polonez Karol Nawrocki, la Washington, la începutul lunii septembrie.
Trump a explicat că administrația SUA nu a luat niciodată în considerare retragerea forțelor armate din Polonia. „Analizăm această posibilitate pentru alte țări, dar lucrăm umăr la umăr cu Polonia”, a spus Trump la acea vreme, referindu-se la natura relațiilor polono-americane.

