Se caută fonduri pentru reabilitarea Vilei Elisabeta din Herculane, aflată în stare avansată de degradare
Celebra Vilă Elisabeta de la Băile Herculane se degradează accelerat. Hoții au furat tabla de cupru de pe acoperiș, iar acum apa se infiltrează în interior și distruge tot. Primăria nu are bani nici să protejeze vila-monument în care a locuit si Împărăteasa Sisi a Austriei. O asociație a organizat o strângere de fonduri și va cumpăra folia care să fie pusă pe acoperiș. Pentru restaurare și consolidare, însă, ar fi nevoie de fonduri europene.
Vila Elisabeta, un monument cu o poveste aparte, în care a locuit cândva și Sisi, Împărăteasa Austriei, a primit lovitura de grație de la hoții care au furat tabla de cupru de pe acoperiș. De atunci, interiorul nu mai este protejat și se degradează constant.
Turiștii care ajung în stațiune sunt dezamăgiți de starea de degradare a Vilei Elisabeta.
Totul se distruge în special din cauza infiltrațiilor provocate de ploi. Iar primăria nu a găsit fonduri pentru a proteja măcar vechea vilă simbol.
O asociație din Herculane a început însă o campanie de strângere de fonduri pentru a cumpăra o membrană cu care să protejeze acoperișul distrus de hoți.
Oana Chirilă, preşedinte, Asociaţia Herculane Project: Acoperirea vilei este ceva care ar salva-o pentru o perioadă de timp, ar proteja și tot ce este la interior și credem noi că e un pas foarte bun faptul că peste 100 de persoane au donat. Am strâns 3.000 de euro aproape.
Vila Elisabeta are însă nevoie de reabilitare serioasă. Cu cât mai repede, cu atât mai bine.
Autoritățile vor sa acceseze bani europeni. Dar există un precedent dureros: cu ani în urmă, două milioane de euro, provenite dintr-un grant norvegian, au fost returnate, pentru că nu s-au găsit și fonduri pentru cofinanțare.
Gheorghe Orza, primar, Băile Herculane: Suntem în faza finală de a o introduce în clasa A. După ce va fi trecută în clasa A, vom intra în regim de urgență, pentru punerea în siguranță. După care ne vom orienta foarte repede pe un proiect.
Vila Elisabeta, construită în anul 1875 de administratorul stațiunii din acea perioadă, Carol Tatarti, are o mare valoarea istorică.
Numele i l-a dat însă împărăteasa Sissi a Austriei.
Dorin Bălteanu, istoric: Această vilă a fost pregătită special pentru a o găzdui. A fost mobilat salonul de primire cu candelabre cu sticlă de Murano și oglinzi cu sticlă de Veneția și, într-adevăr, a fost o gazdă bună pentru împărăteasa care a stat 6 săptămâni la Herculane.
Și alte clădiri emblematice din Herculane sunt într-o avansată stare de degradare. Pentru Băile Neptun, de exemplu, nu se pot face investiții din cauza problemelor juridice pe care le are clădirea.

