Demersuri ca blocul din Rahova să fie reconstruit cu bani de la stat, dar foștii proprietari vor deveni chiriași

Explozia blocului din Rahova / Profimedia Images
22 October 2025, 17:39 (actualizat 22 October 2025, 21:51)

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat că, în cazul blocului distrus de explozie din cartierul Rahova, nu există în prezent un cadru legal care să permită acordarea dreptului de proprietate foștilor locatari asupra noii clădiri ce urmează să fie construită.

El a explicat că, în primă fază, autoritățile au reușit „să creeze, într-un timp foarte scurt, cadrul legal de finanțare din bugetul statului pentru realizarea unei noi construcții în locul celei demolate”, potrivit unei intervenții la un post de televiziune.

Noile apartamente ar urma să fie oferite cu chirie pe viață foștilor proprietari și, pentru maximum 20 de ani, moștenitorilor minori ai acestora, potrivit unui comunicat unui comunicat de presă, citat de Agerpres.

Ministrul Cseke Attila a precizat, într-un comunicat, că a fost publicat, în transparență decizională, un proiect de ordonanță de urgență care extinde programele de finanțare pentru consolidarea clădirilor, astfel încât să includă și imobilele distruse de accidente tehnice sau dezastre.

Potrivit ministrului, în prezent programul de consolidare finanțat de Guvern prevede doar lucrări la clădiri existente, nu și demolări și reconstrucții. „Este necesară crearea cadrului legal pentru finanțarea lucrărilor de demolare și de realizare a unei construcții noi”, a explicat Cseke Attila, adăugând că există precedent legal pentru o astfel de modificare, prin programul „Școli sigure”, care permite demolarea și reconstrucția clădirilor.

Pentru includerea blocului din Rahova în program, sunt necesare expertiza tehnică privind rezistența clădirii și raportul privind cauza exploziei, întocmit de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

Ministerul a subliniat însă că, potrivit regimului juridic actual, noile locuințe vor intra în proprietatea privată a statului și vor fi atribuite cu chirie foștilor proprietari, la cererea acestora.

Aceștia vor beneficia de drept de folosință pe viață, iar moștenitorii minori ai acestora vor putea locui timp de maximum 20 de ani. Există și posibilitatea de vânzare a locuințelor, dacă foștii proprietari solicită acest lucru.

.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite