Condiții noi pe plajele de pe litoralul românesc. Primăriile vor putea lua în administrare o bucată din plaja localității, să o amenajeze și să o pună la dispoziție în mod gratuit

16 October 2025, 19:20 (actualizat 16 October 2025, 19:51)

Schimbări semnificative pe plajele de la Marea Neagră din sezonul estival următor. Turiștii vor avea la dispoziție bucăți semnificative de plaje pe care să poată sta pe prosop, fără niciun fel de interdicție sau costuri. Primăriile vor putea primi în administrare pentru a amenaja 20% dintre plaje, astfel încât acestea să poată fi folosite gratuit de turiști sau localnici. Și noile contractele de închiriere pentru operatorii privați de plaje vor fi modificate.

Aproape o sută de baruri, terase și alte construcții de pe plajele din nordul litoralului au fost demolate. Totul a fost pus la pământ după expirarea contractelor de închiriere pe care diverse companii le-au încheiat cu Apele Române.

ANA-MARIA STANCU – corespondent TVR: Pe plajele din Năvodari nu a rămas mai nimic, doar mormane de lemne pe zonele de plajă unde contractele au expirat. De anul viitor vor găsi aceeași plajă, dar cu alte localuri.

Administrația Națională Apele Române a anunțat că nu va prelungi contractele care expiră, așa cum au cerut administratorii, și că va pregăti noi licitații publice. Însă condițiile vor fi diferite, a avertizat ministra Mediului într-o emisiune la TVR.

DIANA BUZOIANU – ministra Mediului: Sunt plaje care au fost închiriate pe 10 ani în condiții în niște condiții ultra, ultra favorizante pentru cei care închiriază aceste plaje – făcusem un calculîntr-o singură zi din vară se putea plăti chiria pe un an.

Operatorii susțin că afacerile pe plajă nu sunt foarte profitabile și că activitatea lor este susținută mai ales din serviciile de cazare.

LUCIAN MARCU – administrator plajă: Au fost ani de zile în care noi am construit, a venit pandemia. Noi am început să facem profit în ultimii câțiva ani, doi, trei ani.

LIVIU DAMIAN – administrator plajă: Noi lucrând în familie, cu mama, mătușă, abia reușim să ținem costurile să nu ieșim foarte mult în pierdere. Dacă nu aveam cazare și să oferim sezlonguri turiștilor noștri, am fi renunțat la închirierea plajelor.

Nu sunt singurele schimbări anunțate pentru litoral. Tot de vara viitoare, 20% dintr-o plajă va deveni publică. Turiștii și localnicii vor putea să stea pe prosop, fără restricții. Primăriile vor putea lua în administrare o bucată din plaja localității, pe care să o amenajeze și să o pună la dispoziție în mod gratuit.

Prin telefon, DORIN JEANU – primar Costinești: Ne interesează foarte mult pentru activități sportive și culturale. Am putea renaște Serbările Mării, care erau foarte populare la Costinești.

Pe aceste plaje publice nu vor fi baruri sau localuri, pentru că orice activitate comercială este interzisă. Însă primăriile vor asigura curățenia și igienizarea, vor monta dușuri, toalete și puncte de prim ajutor și vor angaja salvamari.

Pentru a intra în vigoare, proiectul de lege adoptat de parlament trebuie promulgat de președinte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite