Suprafeţele de plajă nou create pot fi atribuite direct unor operatori economici, prevede un proiect de lege pentru aprobarea OUG nr. 56/2022 privind unele măsuri de eficientizare a activităţii turistice aferente sezonului turistic estival 2022 pe litoralul românesc al Mării Negre, adoptat cu majoritate de voturi de plenul Camerei Deputaţilor.
Alte 39 de subsectoare de plajă au fost atribuite odată cu încheierea Etapei II a procedurii de închiriere derulate în baza Ordonanţei nr. 8 /2023, acestea reprezentând 85 % din cele intrate în licitaţia publică.
Licitaţiile pentru sectoarele de plajă vor fi organizate, cu siguranţă, în luna martie, iar până pe 15 aprilie "Apele Române" trebuie să predea aceste zone noilor chiriaşi, a declarat, joi, la finalul şedinţei de Guvern, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Barna Tanczos.
Guvernul va aproba în şedinţa de astăzi, ratificarea Acordului cu Guvernul Republicii Moldova privind controlul coordonat pe teritoriul României în Punctul de Trecere a Frontierei de stat Albiţa - Leuşeni, pe sensul de intrare în România.