Oana Țoiu, la Hudson Institute din Washington: România are ca prioritate includerea în programul Visa Waiver

9 October 2025, 23:41

Includerea României în programul Visa Waiver, prin care românii ar putea călători fără viză în Statele Unite, a fost pe agenda întâlnirii dintre Oana Țoiu, șefa diplomației române, și secretarul de stat american, Marco Rubio. În cadrul unei dezbateri la Hudson Institute din Washington, oficialul român a oferit detalii.

Oana Ţoiu, ministrul de Externe: România are ca prioritate includerea în programul Visa Waiver. Am îndeplinit aspectele tehnice pentru a fi incluşi, lucrăm cu Ministerul de Interne de la noi, cu Cancelaria premierului în acest scop, iar în relatiile bilaterale e, desigur, unul dintre elementele importante din efortul nostru. Cum percepe administraţia SUA acest program, ca paradigmă generală, este încă în proces de evaluare, de către partea americană. Nu e vizată neapărat România, dar în general, acum, administraţia studiază noua viziune, care e axată pe securitatea la frontieră. Vom vedea cum se va plasa programul Visa Waiver în acest context.

Citește și Dosarul Wisa Waiver, abordat la întâlnirea dintre ministrul de Externe, Oana Țoiu, și secretarul de stat Marco Rubio

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite