Trump trimite 300 de soldați ai Gărzii Naționale la Chicago pentru a combate infracționalitatea
Donald Trump a semnat un decret pentru trimiterea a 300 de soldaţi din Garda Naţională la Chicago pentru a combate infracționalitatea.
Anunțul a venit în contextul în care o judecătoare federală a blocat temporar un ordin al Administrației Trump prin care 200 de soldaţi urmau să fie mobilizați în Portland.
Agenții federali din acest oraş au folosit gaze împotriva unei mulţimi care a protestat ieri în fața clădirii în care îşi are sediul Poliția migrației. Mai multe persoane au fost reținute.
Donald Trump a făcut din lupta contra imigraţiei clandestine o prioritate absolută, evocând o invadare a Statelor Unite de către, citez, “criminali veniţi din străinătate”.

