Trump trimite 300 de soldați ai Gărzii Naționale la Chicago pentru a combate infracționalitatea

5 October 2025, 12:23 (actualizat 5 October 2025, 21:41)

Donald Trump a semnat un decret pentru trimiterea a 300 de soldaţi din Garda Naţională la Chicago pentru a combate infracționalitatea.

Anunțul a venit în contextul în care o judecătoare federală a blocat temporar un ordin al Administrației Trump prin care 200 de soldaţi urmau să fie mobilizați în Portland.

Agenții federali din acest oraş au folosit gaze împotriva unei mulţimi care a protestat ieri în fața clădirii în care îşi are sediul Poliția migrației. Mai multe persoane au fost reținute.

Donald Trump a făcut din lupta contra imigraţiei clandestine o prioritate absolută, evocând o invadare a Statelor Unite de către, citez, “criminali veniţi din străinătate”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite