Hamas: Ofensiva din oraşul Gaza îi condamnă la moarte pe ostaticii israelieni. Presiunea familiilor asupra lui Netanyahu creşte
Hamas a emis joi seară un mesaj dur despre ostaticii israelieni din Gaza, afirmând că incursiunea terestră a premierului israelian Benjamin Netanyahu în orașul Gaza înseamnă că Israelul a pierdut orice șansă de a-și scoate ostaticii din teritoriu – vii sau morți, transmite CNN.
Într-un mesaj scris în ebraică și adresat armatei și conducerii israeliene, aripa militară a Hamas, Brigăzile Al-Qassam, a declarat că Netanyahu a emis efectiv o condamnare la moarte pentru ostatici.
„Prizonierii voștri sunt distribuiți în cartierele orașului Gaza și nu ne vom face griji pentru viața lor atâta timp cât Netanyahu a decis să-i ucidă. Începerea acestei operațiuni criminale și extinderea acesteia înseamnă că nu veți primi niciun prizonier, nici viu, nici mort, iar soarta lor va fi aceeași ca cea a lui (Ron Arad)”, se arată în comunicat.
Arad este un ofițer al Forțelor Aeriene Israeliene, dispărut în acțiune în 1986 în Liban și despre care se crede că a fost capturat de gruparea militară Amal și ulterior predat Hezbollah-ului.
Într-o declarație ulterioară, Hamas a spus că se pregătește de luptă și că „Gaza va fi un cimitir pentru soldații voștri”.
CNN a contactat Biroul Prim-ministrului pentru comentarii.
Declarația Hamas vine în contextul în care furia publică împotriva lui Netanyahu și a guvernului său continuă să crească în Israel, demonstrațiile săptămânale din Tel Aviv, care cer încetarea războiului și un armistițiu, atingând cote maxime – unele familii de ostatici fiind în fruntea acestei furii.
Joi, purtătoarea de cuvânt a Forțelor de Apărare Israeliene, Effie Defrin, a încercat să liniștească familiile ostaticilor după ce a fost presată de un reporter să spună dacă IDF știe unde se află ostaticii.
„Ostaticii sunt mereu în gândurile noastre”, a spus Defrin, adăugând: „Vom face tot posibilul să nu le facem rău”.
Cu toate acestea, multe familii de ostatici au declarat, de asemenea, că planurile Israelului de a lua orașul sunt o condamnare la moarte pentru cei dragi.
În Gaza au mai rămas 48 de ostatici, dintre care 20 se crede că sunt în viață.

