Incendiu, sâmbătă dimineață, la Penitenciarul Găeşti. Aproximativ 200 de persoane au fost evacuate

13 septembrie 2025, 09:00 (actualizat 13 septembrie 2025, 09:01)

Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineaţa, la Penitenciarul Găeşti. Aproximativ 200 de persoane au fost evacuate, a anunţat ISU Dâmboviţa.

”În jurul orei 07:55, prin apel la numărul unic de urgenţă 112, a fost semnalată producerea unui posibil incendiu la Penitenciarul Găeşti. Incendiul se manifesta într-o cameră, pe tubulatura de ventilaţie, unde ardeau materiale textile şi hârtii, ceea ce a condus la inundarea cu fum a clădirii”, a confirmat inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

Au fost mobilizați rapid pompierii de la Detaşamentul Găeşti, cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă. Detaşamentul Titu a sosit cu o autoscară şi un echipaj SMURD, iar Garda de Intervenţie Vişina cu un echipaj SMURD.

Au fost evacuate aproximativ 200 de persoane.

Incendiul a fost lichidat în aproximativ o oră.

În jurul orei 09.00 se lucra la înlăturarea materialelor distruse.

Nu au fost identificate victime, au transmis reprezentanţii ISU Dâmboviţa. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite