Incendiu, sâmbătă dimineață, la Penitenciarul Găeşti. Aproximativ 200 de persoane au fost evacuate
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineaţa, la Penitenciarul Găeşti. Aproximativ 200 de persoane au fost evacuate, a anunţat ISU Dâmboviţa.
”În jurul orei 07:55, prin apel la numărul unic de urgenţă 112, a fost semnalată producerea unui posibil incendiu la Penitenciarul Găeşti. Incendiul se manifesta într-o cameră, pe tubulatura de ventilaţie, unde ardeau materiale textile şi hârtii, ceea ce a condus la inundarea cu fum a clădirii”, a confirmat inițial Inspectoratul pentru Situații de Urgență.
Au fost mobilizați rapid pompierii de la Detaşamentul Găeşti, cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă. Detaşamentul Titu a sosit cu o autoscară şi un echipaj SMURD, iar Garda de Intervenţie Vişina cu un echipaj SMURD.
Au fost evacuate aproximativ 200 de persoane.
Incendiul a fost lichidat în aproximativ o oră.
În jurul orei 09.00 se lucra la înlăturarea materialelor distruse.
Nu au fost identificate victime, au transmis reprezentanţii ISU Dâmboviţa.

