Victimele violenței domestice, tratate superficial de polițiști. În lipsa unei intervenții prompte agresorii nu au fost descurajați și până la urmă s-a ajuns la crimă

12 September 2025, 21:28 (actualizat 12 September 2025, 21:37)

Polițiști din două județe, Mureș și Prahova sunt cercetați pentru modul în care au gestionat cazuri de violență domestică. În lipsa unei intervenții prompte agresorii nu au fost descurajați și până la urmă s-a ajuns la crimă.

Cererile de ajutor ale victimelor nu au găsit ecoul necesar și la Mureș un polițist pur și simplu nu a dat în urmărire pe Emil Gânj. Acum angajatul MAI este anchetat si Gânj este de negăsit. Și după crima de la Lipănești s-a dispus o anchetă internă, acum 5 polițiști prahoveni fiind în vizorul celor de la control intern.

Percepția persoanelor care au simțit pe pielea lor cum gestionează instituțiile statului cazurile de violență domestică ar trebui să dea de gândit șefilor de structuri. Daniela e acum asistent social și mult mai bine documentată.

DANIELA LUPU – asistent social: Doamnele să nu mai fie umilite, luate în râs, jignite, iar judecătorii, aș face și pentru ei, cursuri specializate în domeniul violenței domestice, astfel încât atunci când îi rugăm să emită un ordin de protecție să nu mai scrie în sentință că “nu ți-a fost suficient de teama de aceea nu ai primit ordin de protecție. E vorba de neconștientizarea situației. Eu ca asistent social dacă spun poliției că e posibil ca femeia să fie omorâtă pot fi privită cu suspiciune. În rural este o mare carență.

Așa au fost posibile crime care au îngrozit țara – în Mureș, Prahova, Ilfov sau Bihor. În cazul primelor două se analizează ipotezele pe care le aveau pe masă polițiștii înainte să se producă tragediile. La Mureș a fost ignorat un mandat de arestare care exista, recunoaște și ministrul de interne.

CĂTĂLIN PREDOIU – ministrul de Interne: La Mureș există și o cercetare judiciară în legătură cu un polițist. Nu a introdus într-un anumit sistem de raportare cazul respectiv considerând în mod optimist, superficial că va reusi să-l rezolve pe plan local.

În joc era viața unei femei care a și fost ucisă de Emil Gânj. Iar pentru cazul din Prahova, sunt cercetați cinci polițiști, doi având funcții de conducere. Asociația Declic a cerut chiar demisia șefului poliției județene.

ANTONIO BUMB – Asociaţia Declic: Mesajul nostru e foarte clar suntem cu ochii pe acest caz, nu o să privim în altă parte. Noi credem că poliția la acest moment are uniforma pătată cu sânge și e datoria lor să ne demonstreze că nu e așa.

În primele şase luni ale anului, autoritățile au înregistrat peste 60.000 de sesizări, adică 14 apeluri de ajutor pe oră. În aproape 23.000 de situații reclamate au fost deschise dosare penale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite