“Ştiu ce înseamnă timp de lucru și normă didactică. Ştiu diferența asta și o știu foarte bine”. Ministrul Educaţiei răspunde reproşurilor care i se aduc. Interviu pentru TVR Info
“Dacă țineam mai mult cu guvernul și nu cu educația, probabil că măsurile fiscal bugetare erau aplicate exact într-o logică fiscal bugetară” a spus ministrul Educaţiei la TVR Info. Daniel David a răspuns reproşurilor care i se aduc, în cadrul unui interviu acordat Dianei Dumitrașcu, jurnalist TVR. “Nu a fost ușor să obținem caracterul lor temporar în legislația fiscal bugetară” a mai spus ministrul.
Ministrului Daniel David i se reproşează că a luat decizii singur, că nu au avut loc consultări cu specialişti, cu toate părţile implicate.
Ministrul Daniel David: Toate deciziile de implementare a legii fiscal bugetare au fost măsuri pe care eu le am discutat cu sindicatele. Am avut întâlniri cu sindicatele, am avut întâlniri cu elevii, am avut întâlniri cu studenții. Am tot văzut acest lucru, că nu cunosc sistemul și că nu am în echipă oameni din sistem – este iarăși o prostie efectiv să spui așa ceva. Eu am o direcție întreagă de oameni, am doi secretari de stat pe preuniversitar, foști inspectori general, oameni cu vechime în sistem, am consilierii mei onorifici, am oameni care au lucrat zeci de ani împreună, oameni implicați, oameni care cunosc foarte bine sistemul.
Ministrul Daniel David: Eu știu ce înseamnă timp de lucru și normă didactică. Eu ştiu diferența asta și o știu foarte bine. Ştiu ce înseamnă studii care îmi spun că performanța crește pe măsură ce mărimea unei unități școlare crește, sigur până la o limită, și că nu poți obține performanțe educaționale mari în unități școlare foarte mici. Ştiu ce înseamnă numărul de copii într-o clasă (…) Așa că, dacă cei care fac această critică nu vor să-mi dea mie ca să spun așa dreptul de a mă exprima ca și cum aş ști despre ce vorbesc ar trebui să se uite la echipa cu care lucrez inclusiv în minister și în zona de consilieri.
Ministrul Daniel David, acuzat de lipsă de empatie
Ministrul Daniel David: Citiţi mesajele mele, şi dacă nu vedeți acolo supărarea ministrului, dacă nu vedeți acolo tendința mea de a aduna oamenii și de a merge împreună, de a înțelege că e o situație complicată, înseamnă că nu ai bună credință și în final nu contează vorbele contează ceea ce faci. Toate măsurile fiscal bugetare am încercat să le implementez, repet, constrânse educațional pentru mine. Asta înseamnă empatie. Într-o situație de criză să faci maximum cât poți pentru oameni.
Ministrul Daniel David, acuzat că ţine mai mult cu guvernul și nu cu educația
Ministrul Daniel David: Dacă țineam mai mult cu guvernul și nu cu educația probabil că măsurile fiscal bugetare erau aplicate exact într-o logică fiscal bugetară. Nu mai vedeam nuanțări, să nu mai fragmentăm norma între trei și patru unități școlare, să nu mai ducem ore remediale în anumite zone, ci doar ore de predare, nu mai vedeam măsurile puse temporar. Să știți că nu a fost ușor să obținem caracterul lor temporar în legislația fiscal bugetară.

