Sindicaliştii de la Sanitas, discuţii cu ministrul Sănătăţii pe marginea reformelor preconizate a fi incluse în Pachetul 2 de măsuri
Reprezentanţii Federaţiei sindicale Sanitas au discutat miercuri cu ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, şi specialişti din minister, pe marginea reformelor din domeniu preconizate să fie incluse în pachetul 2 de măsuri.
“Ne-a fost prezentat proiectul de OUG care astăzi, după întâlnirea cu noi, va fi publicat în transparenţă decizională şi care aduce, în principal, următoarele noutăţi: creşterea punctului pe serviciul medical în ambulator până la 8 lei, până la 1 ianuarie 2026; obligativitatea de a presta activitate în ambulator pentru toţi medicii, cu flexibilizarea organizării activităţii în cabinetele din ambulator; modificarea condiţiilor pentru ocuparea funcţiei de şef secţie; modificarea condiţiilor de ocupare a funcţiei de manager; modificarea modului de finanţare a serviciilor medicale – mecanism nou elaborat de CNAS, cu păstrarea componentei ‘influenţe’, însă acestea vor fi acordate în funcţie de mai multe criterii de performanţă (complexitatea cazurilor rezolvate, rulaj pacienţi, număr de paturi, etc.); reglementarea finanţării cazurilor grave transferate de la privat la stat”, se arată într-o postare de pe pagina de Facebook a Federaţiei Sanitas.
Solicitările sindicaliștilor din Sănătate
Sindicaliştii au informat că au solicitat “corectarea” OUG 36/2025 în ceea ce priveşte măsurile care au afectat câteva categorii de salariaţi din Sănătate imediat ce aceasta a fost emisă, precizând că ministrul a asigurat că va fi emis în perioada imediat următoare un document legislativ care va remedia situaţia creată.
Totodată, ei au solicitat să facă parte din comisiile care vor lucra la elaborarea viitoarelor proiecte de acte de normative care vizează reforma în Sănătate.
“În ceea ce priveşte măsuri ce urmează a fi incluse în alte acte normative ce vor fi emise ulterior, ne-am asigurat că vom face parte din toate comisiile care vor lucra la elaborarea lor, iar acestea vor viza, din datele pe care le avem până acum, următoarele: îmbunătăţirea normativului de personal – în urma colectării datelor de la spitale şi a analizei acestora, cu toate particularităţile din sistem, se va elabora o formulă optimă de calcul pentru a-l adapta la condiţiile actuale; reorganizarea serviciilor de Ambulanţă – urmează să aibă loc consultări pentru identificarea de soluţii care să protejeze salariaţii de orice riscuri, în principal de cel de a-şi pierde locul de muncă”, au explicat sindicaliştii.
Ei i-au solicitat “expres” ministrului Sănătăţii să transmită pe toate canalele guvernamentale ca sistemul sanitar şi cel de asistenţă socială să fie exceptate de la prevederile din proiectul de act normativ aflat în transparenţă decizională la Ministerul Muncii care interzice cumulul pensiei cu salariul, transferurile şi detaşările, ţinând cont de “criza de personal, specificul activităţii, epuizarea personalului, nevoia de a susţine activitatea continuă în unităţile supraaglomerate”.
“Federaţia Sanitas a solicitat în mod expres susţinerea ministrului Sănătăţii pentru păstrarea locurilor de muncă ale tuturor salariaţilor din sistem şi păstrarea veniturilor acestora în perioada aplicării măsurilor de reformă/austeritate, ţinând cont de specificul activităţii noastre şi de dificultăţile uriaşe create de criza de personal din Sănătate. Ministrul Alexandru Rogobete ne-a asigurat de o colaborare onestă şi a promis un parteneriat corect cu Federaţia Sanitas în beneficiul unui sistem de sănătate care poate fi optimizat doar cu ajutorul unei resurse umane respectate şi mulţumite atât de condiţiile de muncă cât şi de retribuirea eforturilor zilnice de a susţine sistemul”, se evidenţiază în postare.
Sindicaliştii de la Sanitas au anunţat că urmează să aibă o întâlnire şi cu ministrul Muncii pentru consultări care privesc sistemul de asistenţă socială. Sursa: Agerpres

