Comemorare la doi ani de la tragicul accident din 2 Mai. Instanța va da sentința definitivă în cazul lui Vlad Pascu, pe 21 august

19 august 2025, 19:24 (actualizat 19 august 2025, 19:53)

Se împlinesc doi ani de la tragicul accident din 2 Mai. Vlad Pascu s-a urcat la volan sub influența mai multor substanțe interzise și a spulberat, pe șosea, doi tineri studenți. Alți trei membri ai grupului au fost răniți grav. Au trecut doi ani de procese, însă până acum nu există o sentință definitivă. Familiile celor doi studenți uciși, Sebastian și Roberta, îi comemorează astăzi la locul accidentului, în localitatea 2 Mai.

Doi ani au trecut de când Sebastian și Roberta au fost spulberați de mașina condusă de Vlad Pascu. Sebastian Olariu, de 21 de ani, și Roberta Dragomir, de 20 de ani, erau studenți la Facultatea de Geografie, în București. De doi ani, familiile lor vin aici, unde viețile lor s-au frânt, și de doi ani luptă să li se facă dreptate, așteptând încheierea procesului.

Mihaela Olariu,  mama lui Sebastian: ”Ne lovim tot timpul de procese, de zilele copiilor noștri… De doi ani, nu sunt bine. Mi-e foarte greu să trăiesc fără unul dintre copiii mei.”

Cătălin Dragomir, tatăl Robertei: ”Au fost doi ani grei și plini de umilințe din toate părțile.”

Sebastian și Roberta mergeau pe marginea șoselei, într-o zonă în care nu există trotuar.

Studenții se îndreptau din Vama Veche spre 2 Mai. În această zonă au fost loviți de autoturismul condus de Vlad Pascu. Nici în 2023 și nici acum, la doi ani distanță, nu există un trotuar pentru pietoni. Autoritățile au promis, dar nu s-a făcut nimic.

În accident, trei tineri din grup au fost răniți. Una dintre victime a avut nevoie de mai multe intervenții chirurgicale. Instanța a stabilit despăgubiri pentru părinții tinerilor uciși și pentru cei trei răniți, în valoare de un milion 740 de mii de euro.

Valentin Olariu, tatăl lui Sebastian: ”Nu cerem o pedeapsă mai mare decât merită. Dar vedem că echipa de avocați face tot posibilul să obțină sub 10 ani… în 2–3 ani Vlad Pascu se va plimba din nou pe aici.”

De doi ani, Vlad Pascu este după gratii. A solicitat în repetate rânduri să fie plasat în arest la domiciliu, invocând probleme de sănătate sau nevoia de a-și continua studiile. La finalul procesului pe fond, desfășurat la Mangalia, a primit o pedeapsă de 10 ani de închisoare pentru ucidere din culpă, conducerea unui vehicul sub influența substanțelor interzise și fuga de la locul accidentului. Pe 21 august, instanța va da o pedeapsă definitivă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite