Magistrații, nemulțumiți după întâlnirea cu premierul Bolojan: “Discuția a avut un singur scop: să se bifeze”

18 august 2025, 14:30 (actualizat 18 august 2025, 19:06)

Magistraţii veniţi să discute astăzi la guvern cu premierul despre legea pensiilor speciale au plecat nemulţumiți. Susțin că situația sistemului judiciar e foarte gravă și critică măsurile inițiate de Executiv care îi vizează – creșterea vârstei de pensionare și pensii reduse. Guvernul intenționează să introducă aceste modificări în al doilea pachet de măsuri.

O oră și 15 minute au stat de vorbă reprezentanții magistraților și premierul Ilie Bolojan, fără să ajungă însă la un numitor comun. Magistrații au plecat supărați și au spus că au simțit că această discuție a fost inutilă.

Ei sunt deranjați de faptul că în al doilea pachet de măsuri propus de Executiv va fi inclusă reforma pensiilor specile. Practic, va crește treptat vârsta de pensionare pentru magistrați la 65 de ani și se va schimba și formula de calcul a pensiei. Aceasta va reprezenta doar 70% din salariul net.

“Această discuție a avut un singur scop: să se bifeze. Nu a existat niciun momement intenția de a se modifica ceva. Nu avem absolut nicio contrapropunere de făcut.  În 2023 s-a agreat cu Comisia Europeană o formulă. A trecut doar un an și jumătate. Ceea ce era valabil nu s-a schimbat acum. Nu exista nicio justificare să se repună în discuție”, a declarat, după întâlnirea de la Guvern, procurorul militar Bogdan Pîrlog.

Ilie Bolojan: Proiectul de lege privind reforma pensiilor magistraților este în linia normelor europene

„Sistemul de justiție are un rol foarte important pentru sănătatea unui stat democratic, iar proiectul de lege privind reforma pensiilor magistraților este în linia normelor europene, însă ține cont de aspecte de echitate socială, precum și de realitățile bugetare și necesitatea de a reduce cheltuielile”, a anuntat prim-ministrul Ilie Bolojan.

Punctul de vedere al premierului a fost prezentat într-un comunicat după întâlnirea cu reprezentanții asociațiilor de magistrați. Majorarea vârstei de pensionare pentru magistrați va genera atât creșterea calității serviciului public, cât și sustenabilitatea sistemului de justiție, iar pentru a nu crea probleme legate de asigurarea resursei în sistem, noua reformă va include perioade tranzitorii, precizeaza guvernul.

Premierul a adăugat faptul că majorarea vârstei de pensionare pentru magistrați este o măsură care va genera atât creșterea calității serviciului public, cât și sustenabilitatea sistemului de justiție, iar pentru a nu crea probleme legate de asigurarea resursei în sistem, noua reformă va include perioade tranzitorii. O altă modificare importantă pe care o va introduce noul proiect de lege va fi legată de modul de calcul al pensiei magistraților, măsură ce este în concordanță cu politica guvernamentală de reducere a cheltuielilor publice.

De asemenea, în cadrul întrevederii de la Palatul Victoria au fost analizate și aspecte legate de necesitatea unei salarizări predictibile în sistemul judiciar, asigurarea condițiilor de muncă pentru magistrați și volumul mare al activității în acest sistem.

La întâlnirea de la Palatul Victoria au participat, alături de premierul Ilie Bolojan, secretarul de stat în Ministerul justiției, Roxana Simona Momeu, și directorul din Ministerul Justiției, Alina Rădoi.

Din partea asociațiilor de magistrați au participat reprezentanți ai Asociației Magistraților din România, Uniunii Naționale a Judecătorilor din România, Asociației Judecătorilor pentru Apărarea Drepturilor Omului, Asociației Procurorilor din România, Asociației Forumului Judecătorilor din România.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite