Șapte copii au fost salvați de salvamontiști după ce s-au aventurat pe munte
Alertă în Munții Rodnei. Echipele Salvamont Maramureș au intervenit noaptea trecută după ce un grup de 11 turiști, între care 7 copii, s-a rătăcit pe un traseu montan.
Pe urmele lor au pornit trei echipe de salvamontiști cu o ambulanță montană, o autospecială și un utilaj de teren pentru zone dificile. Salvatorii au ajuns la ei în condiții meteo dificile, mai ales că pe munte era întuneric și frig, însă vestea bună este ca i-au adus într-un final la baza muntelui.
Copiii au fost preluați de părinții lor, iar unul dintre adulții din grup a ajuns la spital cu o rană adâncă la un picior, dar care nu i-a pus viața în pericol.

