Agitaţie mare în inspectoratele şcolare. Sute de grădinițe și școli, comasate în toată țara. Sindicatele protestează în continuare

14 August 2025, 18:35

Agitaţie mare în inspectoratele şcolare din toată ţara. Se fac liste cu unităţile de învăţământ care urmează să fie comasate. Vorbim despre şcolile care au mai puţin de 500 de elevi şi grădiniţele cu mai puţin de 250 de preşcolari. Unii profesori atrag atenţia că vor există elevi care vor trebui să facă naveta din toamnă, pentru că nu mai pot fi şcolarizaţi în localitatea de domiciliu. Sindicatele protestează în continuare şi ameninţă cu blocarea deschiderii anului şcolar.

În municipiul Iași, Grădiniţa nr. 21, la care sunt înscrişi 243 de copii, ar urmă să fie arondată Şcolii “George Călinescu”. Directorul grădiniţei crede că astfel activitatea va fi dată peste cap odată cu începerea anului şcolar.

Sebastian Munteanu, director Grădiniţa nr. 21, Iaşi: Se revine la o paradigmă aş putea spune veche în care copilul este văzut că un obiect care trebuie să între în şcoală şi să funcţioneze la şcoală cât mai bine şi cu asta basta. Nu ne mai gândim că un copil trebuie să fie şi fericit, să aibă şi o viziune asupra propriei familii, asupra lumii aşa cum trebuie şi noi să vedem copilul dincolo de faptul că are un rol strict de elev sau de preşcolar.

Inspectoratul Şcolar a trimis Ministerului o listă cu unităţi de învăţământ din judeţ pentru care propune comasarea. La Târgu Frumos, Liceul Tehnologic va fuziona cu cel Teoretic.

Antonina Bliorț, purtător de cuvânt al ISJ Iaşi: Treizeci şi patru de unităţi de învăţământ din judeţul Iaşi, 24 din mediul urban şi 10 din mediul rural îşi pierd personalitatea juridică. Prin urmare, se impune reorganizarea reţelei de învăţământ preuniversitar din judeţul Iaşi.

Sindicaliştii se tem că mai mulţi angajaţi din categoria personalului auxiliar îşi vor pierde slujbele şi ameninţă cu proteste.

Laviniu Lăcustă, liderul USLIP Iaşi: Protestele le avem deja în derulare în faţa ministerului Educaţiei. Vom protesta şi mai departe inclusiv şi la nivel local, iar totul va culmina cu acea acţiune pe care o pregătim din luna septembrie în Bucureşti în faţa ministerului Educaţiei sau Guvernului.

Legea 141, adoptată recent, prevede că şcolile care au mai puțin de 500 de elevi și grădiniţele cu mai puțîn de 250 de preşcolari vor fi comasate. În principiu, elevii ar trebui să înveţe în continuare în aceleaşi clădiri, dar vor fi şi situaţii punctuale în care ei vor fi nevoiţi să facă naveta într-o localitate apropiată. Profesorii au deja astfel de cazuri.

Violeta Bontilă, director Colegiul Naţional “C. D. Loga”, Timişoara: E vorba de creşterea efectivelor pe clasă, ori în momentul în care creşti efectivul pe clasă în rural anumite şcoli care chiar nu aveau personalitate juridică să spunem aşa, dar funcţionau pe lângă şcolile din UAT-ul principal, cu un anumit efectiv pe clasă, acum acesta nu se va mai regăsi. Prin urmare vor exista copii treziţi la 5 dimineaţa.

Radu Szekely, consilier onorific al ministrului Educaţiei şi Cercetării: În sine, faptul că copilul se trezeşte mai devreme ţine de organizarea programului şcolar. Dacă şcoala este mică şi nu lucrează în două-trei schimburi, cum este cazul în Bucureşti, nimeni nu opreşte directorul să organizeze programul şcolar în aşa fel încât anumite clase să înceapă mai târziu în aşa fel încât să nu trebuiască copiii să se trezească foarte devreme. Deci există soluţii, dar sunt soluţii locale.

Toate propunerile de comasare vor fi analizate la nivel central, iar lista finală va fi publicată de ministerul Educaţiei în următoarele zile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite