Social-democrații sunt nemulțumiți de atitudinea celor de la USR
Social-democrații se reunesc mâine de urgenţă în şedinţă pentru a stabili cum vor acţiona în continuare după ce au refuzat să participe la ultima întâlnire a coaliţiei de guvernare. Un senator susţine că este nepotrivit să se vorbească despre ieşirea PSD de la guvernare şi că pot pleca alții de la guvernare având în vedere atitudinea lor. Liberalii vor un guvern stabil, iar reprezentanții USR au transmis că partidele trebuie să se concentreze pe măsurile economice.
Social-democratii se vor reuni în sedință pentru a discuta despre nemulțumirile care au apărut în partid după ce miniștrii USR au încercat să blocheze funeraliile de stat pentru fostul președinte Ion Iliescu și nu au participat la eveniment.
Prin telefon, DANIEL ZAMFIR senator PSD: Tot discutăm despre faptul că PSD ar trebui sau se cere să iasă de la guvernare, păi până la urmă PSD este cel mai mare partid din coaliția majoritară. Partidul PSD are mai multe voturi în Parlament decât PNL și USR la un loc, așadar să vorbească despre ieșirea PSD de la guvernare nu e deloc potrivit, mai degrabă pot pleca alții de la guvernare având în vedere atitudinea lor. De acum încolo orice hotărâre va lua Guvernul României ea va fi luată în consens.
De altfel, Sorin Grindeanu a transmis deja un mesaj prin care și-a arătat nemulțumirea.
Coaliția de guvernare trebuie să funcționeze în continuare, spun cei de la USR.
Prin telefon, GEORGE GIMA deputat USR: Noi respectăm opinia celor care doresc să comemoreze într-un fel sau altul pe fostul președinte Iliescu, noi am avut metoda noastră prin care ne-am arătat și respectul față de institutie si pentru toti cetățenii acestei țări, victimele de la Revoluție și de la Mineriade. Sunt convins că o să apară momente și mai grele și o să le depășim.
Liberalii susțin că e important să existe un guvern stabil ce poate lua măsurile pe care și le-a asumat.
CIPRIAN CIUCU: Hai să avem măcar un an și jumătate stabilitate politică pentru că nu vrem ca să urmăm calea Bulgariei cu alegeri anticipate repetate (…) care duce la o guvernare complet ineficientă, la o guvernare care nu poate să ia măsuri, la o guvernare care nu poate crește calitea vieții oamenilor și care nu poate face reforme. (…) îmi doresc ca Partidul Social Democrat să rămână cât mai mult la guvernare din acest considerent, măcar încă un an, un an și jumătate.
Liderii social-democrați au refuzat să participe la ultima ședință a coaliției de guvernare în semn de protest față de atitudinea reprezentanților USR, iar premierul Ilie Bolojan a anulat întâlnirea. În următoarea reuniune a reprezentanților celor patru partide ar urma ca acest subiect să fie discutat.

