Ciucu anunță reformă în cimitire: De ce să facă firmele profituri fabuloase, când ar putea să se ocupe viitorul ADP. Fiecare loc de veci, în baza de date

26 March 2026, 10:44 (actualizat 26 March 2026, 11:01)

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță un amplu proces de reorganizare a companiilor municipale, care va fi urmat de reforme menite să crească transparența și eficiența administrării banilor publici.

Edilul a precizat că, în această etapă, se discută despre restructurare și comasare, urmând ca măsurile de reformă să fie detaliate în perioada următoare. „Pentru mine este important să avem acest prim set de reorganizări, care vor fi urmate și de reforme”, a declarat acesta.

Unul dintre domeniile vizate este cel al cimitirelor, unde primarul reclamă lipsa totală de transparență. Potrivit lui Ciucu, aproximativ 70 de firme private desfășoară activități în cimitirele administrate de primărie, fără ca modul în care acestea au fost autorizate să fie clar.

La cimitire este o lipsă de transparență totală. Sunt vreo 70 de firme care lucrează prin cimitire, nu știu cum sunt aprobate de către cine, într-o zonă în care primăria are, de fapt, monopol. Aceste firme fac foarte mulți bani. Aș vrea ca să avem fiecare loc de veci într-o bază de date, să se știe atunci când se eliberează și să găsim o formă de licitație, de ce nu, să venim cu niște măsuri care să ducă la crearea de servicii proprii, a declarat Ciprina Ciucu.

Printre soluțiile propuse se numără crearea unei baze de date complete pentru locurile de veci, astfel încât să fie cunoscut momentul eliberării acestora, dar și introducerea unor proceduri transparente, inclusiv licitații pentru atribuirea serviciilor.

În același timp, primarul susține că o parte dintre aceste activități ar putea fi preluate de servicii proprii ale administrației locale, astfel încât veniturile să ajungă la bugetul public și să reducă necesitatea subvențiilor.

„De ce e nevoie a anumite firme să facă bani și profituri fabuloase în cimitirile noastre, când aceiași servicii pot foarte bine să fie oferite de viitorul ADP. Și banii să vină la buget, să se autofinanțeze, să nu mai fie subvenționați. Acesta este o reforma. Acum azi vorbim doar despre restructurare, pentru că fac diferența între restructurare, comasare și reformă”, a punctat Ciucu.

Edilul a subliniat că reformele anunțate vor fi prezentate etapizat, după finalizarea procesului de restructurare a companiilor municipale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite