Volodimir Zelenski, convorbiri maraton cu partenerii europeni. ”Este corect ca Ucraina să participe la negocieri”
Vizita ministrului Afacerilor Externe de la Bucureşti la Kiev a fost unul dintre momentele de marcă ale zilei pentru preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, angajat într-un adevărat maraton diplomatic cu partenerii, pentru pregătirea discuţiilor anunţate de Donald Trump cu Vladimir Putin.
Formatul corect este unul cu Ucraina inclusă la masa negocierilor, dar au fost luate în calcul şi mai multe formate bilaterale, a admis Zelenski.
El a îndemnat la grijă în fiecare pas întreprins pentru un acord cu Rusia, care să poată să funcţioneze cu adevărat.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: A fost o zi plină de discuții și consultări cu partenerii noștri. Am vorbit deja cu cancelarul Merz, cu președintele Macron, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, precum și cu directorul general al FMI, Kristalina Georgieva, dar și cu prim-ministrul albanez, Rama. Tot astăzi, aici, în Ucraina, am primit vizita ministrului Afacerilor Externe al României. Aceasta a fost prima sa vizită în Ucraina de la numirea în funcție. Și ce este important în toate aceste discuții? Toatã lumea știe foarte bine că deciziile cheie în Rusia sunt luate de o singură persoanã. Și că aceastã persoanã se teme de sancțiunile SUA. Şi că este corect ca Ucraina să participe la negocieri. Războiul Rusiei împotriva Ucrainei este un război împotriva independenței noastre, care simbolizează independența fiecărei națiuni europene. Prin urmare, formatul reuniunilor, al summiturilor liderilor, include un format trilateral. Am discutat acest lucru în detaliu ieri.

