Dosar penal în cazul băiețelului care a murit după ce a căzut într-o fosă septică, la Bistrița-Năsăud
Poliţiştii cotinuă anchetă în Bistrița-Năsăud, la Fântânele, unde un băieţel de 5 ani a căzut într-o fosă septică. Atenție urmează informații care vă pot afecta emoțional! La o zi de la tragedie, capacul fosei nu a fost fixat, iar accesul în curte este la fel de facil. Astăzi, trupul băiețelului a fost redat familiei după autopsie, iar polițiștii trebuie să stabilească cine se face vinovat.
Este durere mare în satul Fântânele. Familia băiețelului de 5 ani îl plânge, după ce trupul lui le-a fost încredințat după autopsie, pentru a fi înmormântat.
Ancheta polițiștilor continuă și sunt întrebări la care nu s-a găsit încă răspuns. Una dintre ele: cum s-a întâmplat nenorocirea?
Băiatul și-a lăsat bicicleta cu care se plimba, a intrat în curtea Căminului cultural, care era descuiată, și, de acolo, doar presupuneri. Una, că s-ar fi urcat într-un copac să culeagă nuci și ar fi căzut de acolo.
Cert este că accesul la fosa septică este foarte ușor. Am găsit o poartă deschisă și un capac deschis, chiar și la o zi după tragedie.
Căminul cultural din satul Fântânele a fost reabilitat în urmă cu mai bine de 10 ani. Fosa septică este din material plastic și are un capac tot din plastic, cu filet, care ar fi trebuit să fie închis.
Primarul comunei este în concediu, iar viceprimarul ne-a dat o explicație uluitoare cu privire la motivul pentru care capacul fosei stă deschis.
Tibor Cadăr, aviceprimar comună Matei, Bistrița Năsăud: Din cauză că s-a umplut foarte tare, s-a deformat fosa. Nu ştiu să vă dau o explicaţie ştiinţifico-fantastică. Aşa am înţeles.
Paul Rodilă, purtător de cuvânt, IPJ Bistriţa-Năsăud: A fost întocmit un dosar penal, iar polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările exacte ale producerii evenimentului.
Reprezentantul primăriei spune că problema capacului fosei septice va fi remediată după ce se va termina ancheta poliției.
Până atunci, locul din curtea căminului cultural unde se află fosa septică rămâne un loc periculos.
Vă reamintim că la numarul unic 119 puteţi semnala cazurile de abuz, neglijare, exploatare și orice altă formă de violență asupra copiilor.

