Țările nordice, afectate de o caniculă fără precedent. Cea mai lungă perioadă înregistrată cu temperaturi de peste 30 de grade, începând cu anul 1961
Țările nordice al Europei sunt afectate de o căldură „cu adevărat fără precedent”, pe măsură ce vremea caniculară, intensificată și prelungită de poluarea cu carbon, continuă să lovească regiunea nordică a continentului.
O stație meteo din partea norvegiană a Cercului Arctic a înregistrat temperaturi de peste 30 de grade Celsius timp de 13 zile în luna iulie, în timp ce Finlanda a avut trei săptămâni consecutive cu temperaturi similare, notează The Guardian.
Oamenii de știință spun că aceasta este cea mai lungă perioadă de caniculă din evidențele începând cu 1961 și cu 50% mai lungă decât recordul anterior.
Peste 25 de grade în regiunile arctice
„Valul de căldură fără precedent continuă, cu maxime de aproximativ 32–33 de grade Celsius,” a scris Mika Rantanen, climatolog la Institutul Meteorologic Finlandez, într-o postare pe rețelele sociale, joi. „Chiar și regiunile arctice au avut trei săptămâni cu peste 25 de grade Celsius și ar putea egala duminică recordurile lor de căldură din august.”
Institutul Meteorologic Norvegian a declarat că temperaturi de peste 30 de grade Celsius au fost înregistrate în 12 zile din iulie la cel puțin o stație din cele trei comitate cele mai nordice ale țării. Deși a existat o scurtă perioadă de răgaz săptămâna trecută, când valul de căldură s-a mutat spre nord și est, institutul a avertizat că temperaturile de 30 de grade Celsius ar putea reveni în weekend.
„Ne așteaptă câteva zile fierbinți în nordul Norvegiei”, a transmis instituția.
În Suedia, meteorologii au semnalat valuri de căldură de lungă durată la mai multe stații din nordul țării, cu o stație meteo din Haparanda care a măsurat 25 de grade Celsius sau mai mult timp de 14 zile la rând. În Jokkmokk, Laponia, valul de căldură a durat 15 zile.
„Pentru a găsi o perioadă mai lungă la aceste stații, trebuie să ne întoarcem cu mai bine de un secol în urmă,” a spus Sverker Hellström, cercetător la Institutul Meteorologic și Hidrologic Suedez.
Valurile de căldură excepțional de severe se vor intensifica
Căldura toridă a cuprins nordul Europei la mijlocul lunii iulie, alimentată de apele calde de lângă coasta nordică a Norvegiei și de o zonă de presiune atmosferică ridicată care a adus temperaturi cu 8–10 de grade Celsius peste valorile normale sezonier. Regiunea a fost ulterior afectată și de furtuni și descărcări electrice care au provocat incendii de vegetație.
Vremea caniculară i-a luat prin surprindere pe locuitorii unei părți a continentului mai bine adaptată la frig. Cercetătorii au descoperit că țări precum Marea Britanie, Norvegia și Elveția se vor confrunta cu cele mai mari creșteri relative ale numărului de zile neplăcut de călduroase, pe măsură ce planeta se încălzește, și au avertizat că infrastructura acestor țări nu este pregătită să facă față.
Miercuri, un patinoar din nordul Finlandei și-a deschis porțile pentru oamenii care căutau refugiu de la căldură, după ce spitalul local a fost depășit de numărul pacienți, potrivit presei finlandeze. Joi, crescătorii de reni au avertizat că animalele lor sunt în pericol de moarte din cauza căldurii.
Radioul suedez a relatat că turiștii străini care s-au îndreptat spre nordul Scandinaviei pentru „vacanțe răcoroase” s-au confruntat, în schimb, cu avertizări de caniculă periculoasă.
„Pe măsură ce schimbările climatice avansează, valurile de căldură excepțional de severe se vor intensifica,” a declarat Heikki Tuomenvirta, cercetător la Institutul Meteorologic Finlandez. „Apar mai frecvent, sunt mai intense și durează mai mult.”

