EXCLUSIV Raed Arafat, șeful DSU: Am văzut un film în care cineva urla la pompieri să ia pauză. Pompierii nu iau pauză!
Șeful Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), dr. Raed Arafat, a vorbit sâmbătă în exclusivitate, la emisiunea Inspiră România, despre modul în care se acționează după inundațiile din județele Suceava și Neamț.
Dr. Raed Arafat a vorbit sâmbătă, la TVR Info, despre mobilizarea pompierilor pentru a-i salva pe cei afectați de inundații. El a spus că pompierilor li s-a spus la Broșteni să ia pauză, pentru că trecea o personalitate politică pe acolo.
Dr. Raed Arafat: Am văzut un film în care cineva urla la pompieri să ia pauză, că trecea cineva pe acolo. Pompierii nu iau pauză, nu poate să le spună nimeni! Decât comandantul lor.
Șeful DSU făcea aluzie la vizitele făcute vineri în zonă de fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu și de liderul AUR George Simion, care au fost însoțiți de grupuri de susținători și au filmat momentele evenimentelor.
Raed Arafat a explicat și de ce vizitele personalităților, inclusiv ale membrilor Guvernului, nu sunt utile:
Dr. Raed Arafat: Am avut comentarii de critică: membrii Guvernului, președintele, premierul n-au fost acolo. Faptul că tu spui că trebuia premierul să vină acolo, cât e cald, când se salvează, asta nu se face în alte țări. Pentru că tu iei din sursele de salvare pentru venirea lor. Avem nevoie de truse, de infrastrucrură, asta nu le face premierul când merge pe teren. Că n-a fost premierul nu era o problemă. Problema era dacă nu mergeau mașinile de intervenție.

