Turiştii de la hotelul Majestic din Olimp, evacuaţi după ce ultimul etaj a fost inundat cu fum

30 July 2025, 08:42

Turiştii aflaţi în hotelul Majestic din staţiunea Olimp au fost evacuaţi, marţi seara, în urma izbucnirii unui incendiu în casa liftului unităţii de cazare, în zona acoperişului, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) “Dobrogea”.

Conform sursei citate, în hotel erau cazate 396 de persoane, printre care 142 de copii cu vârste cuprinse între 1 şi 14 ani.

“Dintre acestea, un număr de 50 de adulţi au fost evacuaţi de echipajele ISU, iar restul s-au autoevacuat”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU “Dobrogea”, Anamaria Stoica.

Trei persoane, doi adulţi şi un copil, au suferit atac de panică şi au fost asistate medical de către echipajele SMURD, refuzând transportul la spital.

La faţa locului au fost mobilizate patru autospeciale de stingere, o autoplatformă, două autospeciale pentru transport victime multiple şi trei echipaje de prim ajutor.

“Fumul a fost prezent doar la ultimul etaj, dar în cantităţi mici, aerul fiind respirabil”, a mai spus reprezentanta ISU.

Cauza producerii fumului ar fi un cablu electric care a ars.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite