SUA și Israel boicotează conferința la nivel înalt privind soluția “două state” pentru Israel și Palestina
Departamentul de Stat american a anunţat luni că respinge soluţia “două state” pentru palestinieni. Anunţul a fost făcut în timp ce la ONU are loc o conferinţă la nivel înalt privind soluția cu “două state” pentru Israel și Palestina. Organizația Națiunilor Unite s-a reunit pentru a cere sprijin în acest sens, dar Statele Unite şi Israel boicotează conferinţa.
Adunarea Generală a ONU, formată din 193 de membri, a decis în septembrie, anul trecut, că o astfel de conferință va avea loc anul acesta.
Adresându-se conferinței, ministrul saudit de Externe a îndemnat toate țările să sprijine obiectivul conferinței de a elabora o foaie de parcurs care să stabilească parametrii pentru un Stat palestinian, asigurând în același timp securitatea Israelului.
Şi ministrul francez de Externe a declarat înainte de sesiunea de la ONU că va încerca să convingă cât mai multe state să recunoască Palestina. De altfel, Franța a anunțat recent că recunoaște statul palestinian.
Mișcarea islamistă palestiniană Hamas ‘trebuie să renunțe la controlul’ asupra Fâșiei Gaza și să predea armele, a pledat luni premierul palestinian Mohammad Mustafa la Adunarea Generală a ONU, relatează AFP.
„Afirmăm că statul Palestina este pregătit să își asume întreaga responsabilitate pentru guvernare și securitate în Gaza, cu sprijin arab și internațional (…) Hamas trebuie să renunțe la controlul asupra Fâșiei Gaza și să predea armele Autorității Palestiniene”, a declarat el, reiterând angajamentele asumate în iunie de liderul palestinian Mahmoud Abbas într-o scrisoare adresată Franței și Arabiei Saudite, care prezidează la New York, săptămâna aceasta, o conferință privind soluția a două state, israelian și palestinian.

