România se confruntă cu cele mai mari temperaturi din această vară: 43 de grade la umbră. Evitarea deplasărilor în mijlocul zilei, haine lejere si hidratare corespunzătoare, metode de protecție

25 iulie 2025, 18:51 (actualizat 26 iulie 2025, 07:51)

România se confruntă cu cel mai extins Cod Roșu de caniculă și cele mai mari temperaturi din această vară. Va fi arșită în aproape toată țara.

Doar două județe din nord-est rămân verzi pe harta meteorologilor. Cel mai periculos va fi în jumătatea sudică unde temperaturile vor urca la 43 de grade, la umbră.

Căldura excesivă și persistentă poate doborî pe oricine. Așa că, medicii insistă să nu ieșim din case în miezul zilei, între 9 dimineața și 6 seara. Iar dacă totuși e necesară deplasarea, e bine să purtăm haine lejere și să avem capul acoperit.

Și hidratarea este foarte importantă.

Canicula ne obligă să ne schimbăm stilul de viață. Aerul încins devine tot mai greu de respirat iar expunerea la soarele care încinge totul până la temperaturi extreme devine extrem de periculos pentru oameni. Iar meteorologii anunță chiar ziua cu cea mai persistentă caniculă. Este bine să urmăm sfaturile specialiștilor în astfel de perioade și să ne protejăm.

Elena Mateescu, director Administraţia Naţională de Meteorologie: Sâmbătă este posibil să consemnăm cel mai extins cod roșu de până în prezent, din această vară, pentru că va fi cea mai călduroasă zi din acest episod. Este posibil să consemnăm valori ale maximelor între 40-43 de grade Celsius, mai ales în sudul extrem.

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă: Nu ieșim între ora 11.00 și 18.00, ne hidatăm foarte bine, nu ne expunem direct razelor solare. Dacă trebuie să ieșim: haine lejere, capul acoperit, asigurat apă – minim doi litri pentru fiecare persoană, chiar mai ult în astfel de perioade, mai ales dacă se depune un efort fizic,

Canicula de cod roșu se instalează în tot sudul țării, dar și în centrul țării temperaturile sunt foarte ridicate și va fi cod portocaliu. Iar partea de nord, cod galben. Doar două județe din nord rămân verzi pe harta meteorologilor. Iar arșița din miezul zilei va provoca furtuni pe seară, în special în Transilvania.

Elena Mateescu, director Administraţia Naţională de Meteorologie: Vin la pachet și fenomenele de instabilitate atmosferică, începând chiar de sâmbătă după-amiază, noaptea, pentru că mai ales în regiunile intracarpatice vom vorbi de averse torențiale, posibil vijelii și intensificări ale vântului.

Canicula extremă se instalează după mai multe zile în care tempearturile la soare au crescut oricum peste valori suportabile: spre 40 de grade la umbră. Mulți oameni au învățat să reziste arșiței.

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă: Atenție la vecini, persoane vulnerabile, persoane în vârstă, care stau singure. Dacă ai aer condiționat, iar vecinul nu are, poate că îl inviți măcar două-trei ore când e căldura mai mare să stea acolo.

Vestea bună e că de duminică se răcorește semnificativ. Temperaturile nu vor mai depăși 32 de grade, în toată țara.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite