“Am murit de vreo două ori în viața mea”. Ozzy Osbourne, omagiat de fanii din toată lumea

23 iulie 2025, 14:43

Vestea morții lui Ozzy Osbourne a făcut înconjurul lumii. Fanii deplâng dispariția unuia dintre cei mai mari artiști din istoria rockului. Mulți s-au strâns la steaua acestuia de pe Aleea Celebrităților de la Hollywood, unde au depus flori. Vocalistul trupei Black Sabbath avea 76 de ani și suferea de Parkinson, dar și de alte boli, după o viață de excese. Totuși, muzicianul a reușit să mai urce o dată pe scenă pentru un turneu, acum câteva săptămâni.

Ozzy Osbourne a șocat o lume întreagă în anii 80 cu comportamentul său pe scenă – au rămas notorii momentele de cruzime față de animale în fața publicului. Între timp însă, muzicianul și-a cerut scuze pentru excentricitățile sale – și a recunoscut că au fost „de show”. Formația Black Sabbath, în traducere „Sabatul negru”, a fost calificată drept satanistă și pe vremuri părinții erau tare îngrijorați de copiii care mergeau la concertele sale – însă totul era pentru spectacol, de fapt.

Iar la ultimul său concert, cel supranumit Prințul Întunericului le-a spus „Doamne-ajută” fanilor săi.

Vocea lui Ozzy a devenit vocea unei generații și felul său de a protesta, iar melodiile trupei Black Sabbath au inspirat nenumărați artiști și fani.

Ozzy Osbourne a avut o viață plină de alcool și droguri – abia în ultimii 10-15 ani a reușit să se lase complet de toate, dar boala Parkinson l-a afectat din ce în ce mai mult, inclusiv pe fondul exceselor sale din tinerețe.
Acum pot să mor! De fapt… am murit de vreo două ori în viața mea, e povestea vieții mele, am căzut de pe un ATV și inima mi s-a oprit în drum spre spital! Poate că am avut șapte vieți, ca o pisică, sau așa sper!”, povestea artistul.

În anii 2000, Ozzy Osbourne și familia sa au fost protagoniștii primului reality show de familie, mult înainte de celebrele surori Kardashian, iar artistul a cucerit din nou publicul cu imaginea sa de rocker… îmblânzit.

Familia britanicului nu a dat detalii despre cauza morții, doar a postat pe internet că artistul a murit înconjurat de cei dragi și de iubire. De la momentul anunțului au început să curgă mesajele de condoleanțe din lumea muzicală – de la rockeri ca Billy Idol, Pearl Jam și Aerosmith până staruri ca Elton John și chiar oameni politici ca guvernatorul Californiei, cu toții povestind întâlnirile cu Ozzy Osbourne sau influența pe care muzica sa a avut-o în viețile și carierele lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite