Noi atacuri violente asupra Ucrainei. Cel puţin două persoane au murit. Kievul a atacat cu drone regiunea Moscova
Ucraina a fost din nou ţinta atacurilor violente ruseşti. Cel puţin două persoane au murit. La rândul lor, ucrainenii au atacat cu drone regiunea Moscova, acţiune care a dus la întreruperea circulaţiei feroviare în apropierea capitalei Rusiei. Kievul susţine că a propus o nouă întâlnire cu partea rusă, pentru negocieri care să ducă la un armistiţiu. Moscova a replicat şi pretinde că doreşte mai întâi să îşi îndeplinească obiectivele în Ucraina.
Regiunea Sumî din nordul Ucrainei a fost ţinta atacurilor ruseşti cu drone. Atacurile au provocat incendii masive în mai multe localităţi.
Între timp, preşedintele Volodimir Zelenski a dezvăluit că a fost lansată ruşilor o nouă invitaţie de negocieri.
Reacţia Moscovei a venit din partea purtătorului de cuvânt al Kremlinului.
Totuşi, ruşii continuă să bombardeze violent localităţile ucrainene cu drone şi rachete de croazieră.

