Ilie Năstase, la 79 de ani, vrea să ceară statului român banii pe care nu i-a primit niciodată din Cupa Davis

19 July 2025, 16:24

Ilie Năstase împlinește astăzi 79 de ani. Primul număr 1 mondial din clasamentul ATP a dezvăluit care a fost cel mai bun an al său în tenis, de ce consideră că este mai iubit în Franța decât în România, de unde i s-a tras porecla Nasty și câți bani vrea să ceară din urmă statului român.

1973, atunci când a cucerit Roland Garros, susține Ilie Năstase că a fost cel mai bun an al său din carieră.

Ilie Năstase, primul nr. 1 ATP: Știu că a fost cel mai bun an al meu, n-a fost doar Roland Garros, au fost vreo 8-9 turnee la rând, cred că și datorită acestor turnee am devenit și nr. 1, pe 23 august, când era ziua României. În România am jucat foarte puțin, adevărul este că în Franța am jucat din ’66 până în ’84. Și cred că acolo m-au văzut și lor le-a plăcut jocul meu, felul cum gândeam eu să joc tenis, ce făceam pe teren.

Ajuns la 79 de ani, Ilie Năstase dezvăluie când i s-a pus prima dată porecla Nasty.

Ilie Năstase, primul nr. 1 ATP: Cred că jucam în Columbia la dublu mixt cu o americancă și ea mi-a zis Nasty, că e prescurtat de la Năstase.

Năstase a zis că are de gând să ceară statului român banii din jocurile pe care le-a disputat în Cupa Davis, pe care nu i-a văzut niciodată în perioada comunistă.

Ilie Năstase, primul nr. 1 ATP: Îmi opreau banii numai de la Cupa Davis. Și banii ăștia nu i-am văzut niciodată și le cer acum din urmă banii pe care mi i-au confiscat atunci.

Pentru echipa de Cupa Davis a României, Ilie Năstase a jucat timp de 18 ani, un număr de 146 de meciuri de simplu și dublu, câștigând 109. Alături de Ion Țiriac, el a fost finalist al Cupei Davis de trei ori, în 1969, 1971 și 1972, dar n-au câștigat Cupa niciodată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite