O trupă din care fac parte doi transfugi nord-coreeni a debutat pe scena K-pop sud-coreeană. Nyuk: După ce am fost prins că furam mâncare, am fost bătut foarte tare, până am început să sângerez

19 July 2025, 15:19 (actualizat 19 July 2025, 15:20)

O nouă trupa K-pop s-a lansat în Coreea de Sud. Iar din grup fac parte şi doi tineri nord-coreeni. Cei doi muzicieni au reuşit să fugă din nordul comunist şi acum şi-au realizat visul de a cânta în faţa a mii de oameni.

Noua trupă de K pop din Coreea de Sud a atras atenţia presei şi a publicului prin faptul că doi dintre cei cinci membri sunt originari din Coreea de Nord.

Cei doi tineri au reuşit să scape din nordul comunist, unul dintre cele mai izolate state din lume, după ce în copilărie au trecut prin suferinţe de nedescris.

Unul dintre membri mărturiseşte că a început să lucreze de la 9 ani şi că din cauza foamei a început să fure mâncare.

Nyuk, membru nord coreea al trupei 1VERSE: După ce am fost prins că furam, am fost bătut foarte tare, până am început să sângerez. Am trecut prin multe (în Coreea de Nord). Am mâncat ‘sinbab’ (orez stricat).

Celălalt solist originar din Nordul comunist recunoaşte că nu era familiar cu stilul kpop.

Seok, membru nord coreean al trupei: Nu văzusem niciodată videoclipuri de genul ‘Gangnam Style’. Eu nu aveam acces la așa ceva. Un prieten (din Coreea de Nord) mi-a arătat clipul şi, când l-am văzut şi auzit am rămas uimit.

Trupa  se vrea una ieşită din tipar, pentru ca membrii ei sunt din Coreea de Nord, Japonia şi Statele Unite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite