Slovacia nu se mai opune noului pachet de sancțiuni ale Uniunii Europene la adresa Moscovei
Slovacia nu se mai opune celui de-al 18-lea pachet de sancțiuni ale Uniunii Europene la adresa Moscovei. Anunţul a fost făcut aseară, chiar de premierul ţării, Robert Fico.
El a indicat că a reuşit să obţină cât putea de mult din partea blocului comunitar, la schimb cu acordul de acum.
Asta după ce Slovacia a blocat repetat astfel de aprobări, în schimbul unor garanţii pentru eventuale pagube generate de planul Uniunii Europene de a de a pune capăt tuturor importurilor de gaze din Rusia începând cu 2028.
“Ar fi contraproductiv să continuăm să blocăm pachetul”, a declarat Fico, într-un mesaj postat pe reţelele de socializare.
Potrivit lui, Slovacia a primit asigurări privind asistența Comisiei Europene în cazul unei crize în furnizarea gazelor.
Reprezentanţii statelor din blocul comunitar se reunesc în această dimineaţă, potrivit unor surse diplomatice, pentru a aproba noile sancțiuni, ce vizează veniturile din energie, băncile și industria militară a Rusiei.

