Test sangvin de depistare a ”poluanților eterni”, făcut de miniștri ai Mediului din 18 țări ale UE
Miniștri pentru mediu și climă ai unor țări membre ale Uniunii Europene (UE) s-au supus joi, în Danemarca, unui test sangvin, pentru a detecta prezența de ”poluanți eterni” (PFAS) și a sensibiliza populația în legătură cu poluarea chimică, au anunțat responsabili europeni și danez, informează AFP.
PFAS sau substanțele perfluoroalchilate și polifluoroalchilate fac parte din familia de produse chimice sintetice care necesită enorm de mult timp pentru a se descompune.
Lucrări științifice arată că unii dintre acești poluanți pot avea efecte nocive: creșterea nivelului colesterolului, cancere, efecte asupra fertilității și dezvoltării fetusului etc. Ei sunt de asemenea suspectați că afectează sistemul endocrin (tiroida) și imunitar.
Miniștri din 18 țări, printre care Franța, Germania și Țările de Jos, precum și comisarul european pentru mediu, Jessika Roswall, au acceptat să fie înțepați în deget în timpul unei reuniuni informale la Aalborg, în cadrul unei inițiative a președinției daneze a UE pentru a sensibiliza cu privire la poluarea cu PFAS, a precizat Biroul European de Mediu (European Environmental Bureau, EEB), parte la această inițiativă.
Probele de sânge vor fi testate pentru 13 tipuri de PFAS, iar rezultatele sunt așteptate după sfârșitul verii.
Danemarca, Germania, Țările e Jos, Norvegia și Suedia au înaintat Comisiei Europene o propunere comună menită să interzică producția, vânzarea și utilizarea aproape totală a PFAS.
”De aceea, măsuri trebuie să fie luate în toată UE pentru a preveni, limita și curăța PFAS”, a declarat ministrul danez al mediului, Magnus Heunicke, citat într-un comunicat. Preluare Agerpres

