BNS: Măsurile trebuiau discutate în prealabil cu sindicatele. TVA va fi plătit de noi toți prin prețul final
Măsurile care au fost luate acum trebuiau discutate în prealabil cu sindicatele și n-am fi fost în situația asta, să fiarbă țara, a declarat Mircea Burlacu, vicepreședintele Blocului Național Sindical (BNS), după prezentarea de către premierul Ilie Bolojan a unor măsuri pentru reducerea deficitului bugetar.
‘Cu privire la ceea ce vrea să ne propună, trebuie să fie o chestiune asumată, scrisă. Nu cred că poate să regleze cu noi înghețarea pensiilor, că nu noi hotărâm înghețarea pensiilor, a salariilor. Chestiunea asta e cusută cu ață albă. Măsurile care au fost luate acum trebuiau discutate în prealabil cu sindicatele, cu lucrătorii, și n-am fi fost în situația asta, să fiarbă țara. Dar el (prim-ministrul, n.r.) vine și ne face bine cu forța și pe noi nu ne întreabă? Probabil a declarat că se întâlnește cu sindicatele, pentru că a văzut presiune și știa oricum că îl obligă legea să se consulte cu noi’, a spus liderul sindical.
Potrivit acestuia, reașezarea TVA la două cote, de 11% și de 21%, anunțată de către premier, va împovăra pe toată lumea, mai puțin firmele.
‘Toată această povară se duce direct sau indirect la toată lumea, pentru că majorarea TVA înseamnă creșterea prețurilor de consum. TVA nu va fi plătit de către comercianți, va fi plătit de noi toți prin prețul final, care nici nu recuperăm TVA. Firmele n-au nicio treabă până la urmă cu TVA, că o recuperează. Asta înseamnă inflație și scăderea puterii de cumpărare reală. Pe de-o parte, scade puterea de cumpărare prin tăierea haotică a unor venituri, iar pe de altă parte scade, pentru că la unii a coborât venitul salarial și cu 25%. Concomitent, vine liberalizarea prețurilor la energie și iarăși prețurile se duc în sus. Toate prețurile pe redevențe, pe creșterea combustibilului se duc în spinarea noastră, a consumatorului final, a salariaților’, a explicat vicepreședintele BNS.
Sindicalistul a precizat că nu sindicatele și lucrătorii sunt vinovați de deficitul bugetar.
‘Știți ce face domnul Bolojan? E Vodă înconjurat de boieri cu caftane mari care nu știu cum să mai înrobească iobagii și să-i lege de glie. Au făcut dezmăț pe banii publici, pentru că nu suntem noi vinovați, lucrătorii și sindicaliștii de ceea ce s-a întâmplat în ultimii doi ani, iar acum noi trebuie să acoperim gaura din buget. Suntem de acord că e greu. I-am cerut de acum o lună să ne așezăm la masă și să gândim pachete de măsuri cu priorități, să ne asumăm împreună printr-un pact național tripartit salvarea bugetului. Dar nu așa! Pe noi, sindicatele, ne ignoră’, a arătat Burlacu.
Vicepreședintele BNS a denunțat, totodată, politica de dezbinare în societatea românească.
‘Încep să ne dezbine. Pun societatea civilă împotriva sindicatelor, împotriva bugetarilor. Scot în evidență veniturile acelora pe care ei i-au pus în funcții publice. Nu noi i-am numit pe aceia pe care acum îi scot în față cu salarii uriașe, cu prime și cu beneficii. Sunt oamenii lor de partid. Și îi arată în spațiul public și în schimb ne antagonizează pe noi, salariații. Ceea ce mi se pare o metodă absolut comunistă. Parcă suntem în ’47. Asta au făcut comuniștii atunci: au manipulat și au învrăjbit societatea, clasele sociale, una împotriva celorlalte. Dacă făceau astea PSD, mai înțelegeam… Dar să facă un partid istoric așa ceva, care a suferit după urma comuniștilor și acum le folosesc metodele cu brio’, a mai afirmat Mircea Burlacu.
Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri după-amiază, că dacă nu ar fi luate măsurile pentru reducerea deficitului bugetar, România ar putea intra într-o recesiune brutală. El a precizat că anul viitor pensiile și salariile vor rămâne plafonate și că printre măsurile pentru scăderea deficitului se află reașezarea TVA la două cote, de 11% și de 21%, precum și creșterea accizelor pentru băuturi alcoolice și combustibili.
De asemenea, Guvernul va propune creșterea normei didactice cu două ore în învățământul preuniversitar și în cel universitar.
Întrebat dacă are în plan să poarte un dialog cu sindicatele, inclusiv cu cele din Sănătate, Bolojan a afirmat că, joi sau vineri, va avea întâlniri cu reprezentanții sindicatelor și a precizat că angajații din Sănătate nu au niciun motiv să facă grevă, deoarece reducerile din ultima vreme nu le vor afecta veniturile salariale.

