Atlantic Council, una dintre cele mai mari organizații de analiză strategică din SUA, și-a deschis birou în România

1 July 2025, 21:26

Atlantic Council, una dintre cele mai mari organizații de analiză strategică, cu influență asupra politicii externe a Statelor Unite, și-a deschis birou în România. Think Tank-ul, înființat în urmă cu 64 de ani, susține frecvent cooperarea dintre America și țările europene.

Peste Ocean, aceste organizații sunt extrem de importante întrucât modeleză politicile administrațiilor, indiferent de orientare.

Frederick Kempe, președinte al Atlantic Council: Suntem o organizație independentă și sub 13 administrații am lucrat cu oricine a fost ales în funcția de președinte al SUA. Am fost eficienți în timpul administrațiilor Biden, Trump, Bush, Obama și vom fi la fel și cu cine va veni după Trump. Avem 16 programe și centre și acoperim teme legate de Africa, America Latină, Europa, energie, tehnologie, securitate, economie globală.

Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, marți, la Palatul Victoria, o întrevedere cu o delegație a Atlantic Council, a informat Guvernul într-un comunicat.

La discuții au participat vicepremierul Cătălin Predoiu, precum și șeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca.

Atlantic Council a fost reprezentat de Frederick Kempe, președinte și director executiv, Alexandru Șerban, director Atlantic Council România, și Landon Derentz, director senior, Global Energy Center.

Potrivit Executivului, discuțiile au vizat teme legate de securitatea regională, cooperarea transatlantică, consolidarea Parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite ale Americii, precum și aspecte privind securitatea energetică.

Întâlnirea a avut loc în contextul lansării oficiale, la București, a biroului Atlantic Council România, marcând extinderea prezenței instituționale a organizației în Europa Centrală și de Est și consolidarea dialogului strategic româno-american.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite