121 de cetățeni români au revenit în România din zona de conflict armat din Orientul Apropiat. Alți 37 se află în drum spre țară

20 iunie 2025, 07:07 (actualizat 20 iunie 2025, 12:26)

121 de români din zona de conflict armat din Orientul Apropiat și membri de familie ai acestora au revenit în această dimineață în România. De fapt, au fost evacuate 158 de persoane care au cerut sprijin autorităților române. Românii care NU au ajuns încă în Bucureşti sunt în siguranță în drum spre țară și urmează să sosească în ţară în următoarele ore.

Potrivit Guvernului, au fost evacuate din zona de conflict militar 158 de persoane, cetățeni români și membri ai familiilor acestora, care au cerut sprijin autorităților române.

121 persoane au ajuns deja în această dimineața la București, iar alte 37 se află în siguranță în drum spre țară și urmează să sosească în România în următoarele ore.

Evacuarea a fost efectuată pe calea aerului, cu aeronave militare puse la dispoziție de către Ministerul Apărării Naționale/ Forțele Aeriene Române, în baza hotărârilor Comitetului Național pentru Situații de Urgență adoptate conform legii, care au aterizat într-o țară limitrofă zonei de conflict armat, în deplină siguranță, pentru a îmbarca cetățenii români.

În prealabil, cetățenii români au fost transferați din zona de conflict armat prin mijloace auto pe rute sigure, prin grija și demersurile personalului diplomatic din regiunea respectivă, după ce au organizat un permanent contact și comunicare cu cetățenii din zona de conflict care și-au manifestat dorința de fi repatriați.

Au fost luate, de asemenea, conform legilor în vigoare, măsuri de protecție a siguranței naționale prin verificarea tuturor persoanelor evacuate la intrarea pe teritoriul național.

Evacuarea și repatrierea au fost efectuate exclusiv pe baza resurselor financiare ale statului român.

,,Din primele ore de la intensificarea conflictului armat dintre Statul Israel și Republica Islamică Iran, instituțiile statului au monitorizat situația și au oferit asistență cetățenilor români din zonele de conflict. Efortul de asistență a fost coordonat, planificat și executat în conformitate cu reglementările în vigoare, prin cooperare permanentă între instituțiile implicate, Comitetul Național pentru Situații de Urgență, Ministerului Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naționale/ Statul Major General/ Forțele Aeriene Române, Ministerul Afacerilor Interne și serviciile de informații ale statului. Doresc să mulțumesc diplomaților români, instituțiilor amintite, și în general tuturor celor care au făcut eforturi în aceste zile și nopți pentru ca cetățenii noștri să revină acasă, în siguranță! În același timp, le cer să rămână la datorie și să continue aceste eforturi cu aceeași atenție și coerență”, a afirmat premierul interimar, Cătălin Predoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite