Mii de oameni au fugit din Teheran, după escaladarea conflictului dintre Israel și Iran

Teheran, după un atac israelian/Foto: Profimedia Images
16 June 2025, 16:10

Locuitorii din Teheran au început să părăsească în număr mare capitala după escaladarea conflictului dintre Israel și Iran, unii martori vorbind despre o aglomerație masivă pe drumurile de ieșire din oraș, relatează luni dpa.

La stațiile de benzină s-au format luni cozi de kilometri în anumite locuri, în timp ce unele străzi au devenit foarte liniștite în orașul cu peste 15 milioane de locuitori.

Sâmbătă, ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a avertizat Iranul și pe liderul suprem, ayatollahul Ali Khamenei, că ‘Teheranul va arde’ dacă atacurile iraniene cu rachete asupra zonelor civile din Israel vor continua.

Katz a postat luni pe platforma X că ‘locuitorii din Teheran vor plăti prețul și curând’ pentru atacurile soldate cu civili morți în Israel.

Mulți iranieni și-au făcut bagajele luându-și doar lucrurile esențiale și au fugit în estul țării, care este considerat mai sigur.

În vestul țării, unde multe instalații militare se află la frontieră, a fost resimțită forța deplină a aviației militare israeliene de vineri, cu un baraj de lovituri.

Zonele nordice de la Marea Caspică, care sunt în general populare printre turiști, au devenit un loc de refugiu.

Zadshad, un profesor de 35 de ani, este unul dintre cei care au fugit împreună cu familia sa la Rasht, o localitate de lângă mare. Călătoria durează de obicei ceva mai mult de patru ore, dar acum le-a luat mai mult de o zi pe drumurile blocate dinspre capitală.

Acum, că am ajuns, nu este mai bine. Magazinele sunt supraaglomerate și există o criză de alimente‘, a declarat el pentru dpa.

Prețul pentru închirierea de locuințe în astfel de zone a crescut după începerea ostilităților. Zadshad se teme de un război lung departe de casă și spune că ‘să trăim în astfel de condiții este foarte dificil’.

O altă familie care a plecat spre Turcia cu copilul a vorbit de asemenea despre costul mare al siguranței.

Am împrumutat 5.000 de euro de la un prieten pentru a putea călători la Istanbul și a ne vedea fiica, în speranța că situația se va calma puțin‘, a declarat tatăl, în vârstă de 60 de ani, care activează în media.

Pentru moment așteptăm să se golească puțin străzile și ne gândim ce punct de trecere să folosim pentru a ajunge în Turcia‘, a mai spus el.

Totuși, multă lume nu a reușit să plece. Un oficial din Teheran a vrut să plece cu mașina în Azerbaidjan, la recomandarea fratelui său din SUA, pornind la drum duminică împreună cu mama lui de 82 de ani.

Dar din cauza traficului intens, crizei de combustibil și stării de sănătate precare a mamei mele, a trebuit să facem cale întoarsă. Acum așteptăm condiții mai bune să încercăm din nou‘, a spus el.

Potrivit ambasadorului Iranului în România, Seyed Hossein Sadat Meidani, Israelul țintește cartiere rezidențiale, infrastructura civilă, autorități publice și facilități nucleare aflate sub supravegherea Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA).

În ceea ce el a numit ‘războiul de agresiune al Israelului împotriva Iranului’ și ‘crime internaționale comise de Israel’, aproape 1.500 de iranieni au fost uciși sau răniți după trei zile de atacuri.

Un incident deosebit de grav a implicat un atac cu rachetă israeliană asupra unei clădiri rezidențiale din Teheran, soldat cu moartea a 60 de civili, dintre care 35 erau copii și femei. Infrastructura publică din mai multe orașe iraniene – precum rafinării, rezerve de energie și apă, aeroporturi, fabrici etc. – a fost, de asemenea, vizată de Israel.

Justificarea principală invocată de Israel pentru această agresiune și masacru este programul nuclear al Iranului. Totuși, facilitățile nucleare ale Iranului se află sub cel mai cuprinzător și intruziv regim de inspecție administrat de AIEA și sunt utilizate exclusiv în scopuri pașnice, susține ambasadorul într-o Notă publicată luni, amintind că directorul General al AIEA, Rafael Grossi, a reafirmat, în cadrul unei sesiuni de urgență a Consiliului de Securitate al ONU, în după-amiaza zilei de 13 iunie 2025, că orice atac armat asupra instalațiilor nucleare destinate scopurilor pașnice constituie o încălcare a Cartei ONU, a Statutului AIEA și a principiilor fundamentale ale dreptului internațional.

Ca răspuns la această agresiune ilegală, Republica Islamică Iran a exercitat în mod legal dreptul său inerent la autoapărare, așa cum este consacrat în articolul 51 al Cartei Națiunilor Unite. /…/ Iranul își va continua apărarea până când agresiunea Israelului va înceta‘, subliniază ambasadorul, care solicită ca toți membrii Națiunilor Unite să condamne agresiunea Israelului și să nu-i ofere niciun sprijin sau asistență. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite