Marșul Normalității și Bucharest Pride, desfășurate în aceeași zi, dar la ore diferite, au adunat mii de oameni în Capitală
Marşul normalităţii şi parada persoanelor LGBT+ Bucharest Pride au împărțit Capitala în două. Pentru a evita orice incidente, autorităţile au autorizat organizarea celor două evenimente la ore și pe trasee diferite.
Purtând steaguri tricolore, icoane și cruci din lemn, sute de persoane s-au adunat la prânz în Piața Victoriei și au pornit în marș, pe traseul Piața Universității- Piața Unirii- Patriarhie.
La manifestația organizată de Noua Dreaptă a participat și senatoarea SOS România, Diana Șoșoacă, iar mai multe persoane au fost aduse cu autocarele.

Participanții au spus Tatăl Nostru, au cântat imnuri bisericești și au scandat „Bucureștiul nu-i Sodoma” și „Dumnezeu a dat / Femeie și bărbat”.
„Marșul normalității” s-a încheiat în fața Patriarhiei la ora la care pe Calea Victoriei începea parada comunității LGBT+.
Parada a adunat mii de participanți, din România și din străinătate.
Comunitatea LGBTQ+ cere adoptarea legii parteneriatului civil, invocând o decizie CEDO de acum 2 ani care a obligat Romania să ia aceasta măsură.

