Cazinoul din Constanța, vandalizat de vizitatori la doar două săptămâni de la inaugurare
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat, la doar două săptămâni de la inaugurare. Foița de aur a fost desprinsă în unele locuri, iar pereții, zgâriați. Sunt doar câteva dintre urmele lăsate de unii vizitatori. Locurile afectate au fost reparate, însă intervenția e vizibilă. Acum sunt căutați făptașii, care, cel mai probabil, au fost surprinşi de camerele de supraveghere.
Stricăciunile au fost produse în cele cinci zile când accesul publicului în cazino a fost gratuit. Zece mii de oameni au vizitat clădirea, dintre care unii au uitat, se pare, de bunele maniere: au lovit pereții cu picioarele, i-au zgâriat, iar de pe unele ornamente realizate manual au luat foița de aur.
Foița de aur a fost desprinsă din mai multe zone aflate pe pereții sin sala oglinzilor, iar angajații au descoperit, zona a fost restaurată însă se observă diferența de textură.
Firma care s-a ocupat de reabilitare a cerut imagini de pe camerele de supraveghere, iar cei care au distrus vor fi găsiți.
Aproape cinci ani s-a lucrat la reabilitarea Cazinoului din Constanța pentru a-i fi redata strălucirea de altă dată. Au fost folosite cinci kilograme de foiță din aur pentru decoruri, iar marmura a fost adusă din Italia, Turcia și Egipt. Investiția a depășit 200 de milioane de lei, bani de la Ministerul Dezvoltării, cu o contribuție din partea Primăriei Constanța.

