Dezastru după inundațiile din Covasna. Echipe ISU din șapte județe intervin cu motopompe de mare capacitate pentru a îndepărta cantitatea enormă de apă de pe drumuri și din curți

31 May 2025, 23:39

În Covasna, Harghita şi Brașov urmările viiturilor sunt dezastruoase. A plouat cât pentru două luni şi jumătate în ultima săptămână, iar în zonele unde nivelul apei a început să scadă, oamenii privesc neputincioşi la pagubele provocate de şuvoaie. Şi sunt încă locuri unde localnicii nu pot ajunge la casele lor decât cu bărcile. În Băcel, acestia retrăiesc acelasi coșmar ca în 2018.

În localitatea Băcel au fost inundatii catrastrofale în iulie 2018. Digul de protecţie de pe malul drept al râului Tărlung a cedat sub presiunea apelor, iar sute de oameni au fost evacuaţi.

Acum, coşmarul se repetă pentru localnici. Ca și acum 7 ani, satul a devenit o întindere imensă de ape, care a înghițit mașini, curți, animale, grădini și terenuri agricole.

Nivelul apei a început să scadă, dar sinistrații nu se pot încă întoarce la casele lor. Merg doar să le vadă, cu barca, singura modalitate de deplasare de câteva zile.

Pentru ca în localitate nu mai există curent și apă potabilă, câțiva oameni cu suflet mare au venit să dea o mână de ajutor.

Echipe ISU din 7 județe intervin cu motopompe de mare capacitate pentru a îndepărta cantitatea enormă de apă de pe drumuri și din curți. Însă este o muncă ce va dura zile în sir.

Unul dintre localnici, care a lucrat în domeniul hidrotehnic, spune că o decolmatare totală nu a fost făcută niciodată în zonă.

Au fost făcute mai multe breșe în diguri, pentru a permite scurgerea apei spre terenurile agricole si în albia unui alt pârâu. Până mâine la miezul nopții, sunt în vigoare două avertizări hidrologice, Cod galben și Cod portocaliu, pentru râurile Olt, Covasna și Râul Negru. Așa că pericolul deocamdată nu a trecut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite