Situație de criză. Ce face președintele? Nicușor Dan răspunde întrebărilor adresate de Adelin Petrișor

15 May 2025, 22:07 (actualizat 16 May 2025, 01:04)

Un moment special al dezbaterii „Un preşedinte pentru România” de joi seară, de la TVR, a fost secţiunea moderată de jurnalistul TVR Adelin Petrişor, în care candidatul independent la Președinția României, Nicușor Dan, și-a prezentat viziunea despre ce ar trebui să facă sau ce ar face într-o situație de criză din funcția de președinte al țării. Dezbaterea, organizată la Palatul Cotroceni, a fost difuzată în direct şi simultan pe TVR1, TVR INFO, TVR Internaţional şi TVR MOLDOVA, dar şi pe platforma online TVR+ şi pe canalul YouTube al televiziunii publice.

Adelin Petrișor: Mineriada din 1999. Ce ați fi făcut dacă ați fi fost președinte?

Nicușor Dan: Așa ceva nu se mai poate întâmpla în România de azi. În situația de azi, Jandarmeria poate să țină față unui protest de tipul acesta (…). Cred că oamenii așteaptă de la președintele României autoritate. În momentul în care trupele de jandarmi au fost cumva învinse de niște structuri să zicem sindicale, e foarte greu să ieși să comunici. Cred că președintele în acele momente trebuie să iasă și să spună “Oameni buni, România este un stat solid, o să reparăm situația pe care o vedeți” și, imediat ce lucrurile se termină, să iasă și să spună “Iată, situația a revenit la normal”.

Adelin Petrișor: Dacă președintele Turciei, Recep Erdogan, care a arestat foarte mulți jurnaliști, v-ar cere, dacă ați fi președintele României, să extrădăm jurnaliștii și activiștii care au fugit din Turcia la noi ce ați face gândindu-vă că este cel mai puternic aliat al nostru de la Marea Neagră?

Nicușor Dan: Orice cetățean care e pe teritoriul României are dreptul la apărare. O cerere de extrădare nu este de competența președintelui, e de competența sistemului judiciar din România și îi voi comunica că cererea pe care o face va fi supusă rigorilor justiției din România. Evident că Turcia e un important membru al NATO, e un partener al României, însă una e relația internațională pe care România o are cu Turcia și alta este sistemul de justiție din România, care nu are voie să aibă interferențe din partea președintelui.

Adelin Petrișor: Incendiul de la Spitalul din Piatra Neamț, din timpul pandemiei. Ce ați fi făcut dacă ați fi fost la Cotroceni?

Nicușor Dan: Întrebarea e nu ce să faci într-un moment de criză ca acesta. Întrebarea este ce să faci sistematic pentru ca un astfel de eveniment să nu se întâmple. (…) România trebuie să investească să aibă un program care să spună pe 10 ani unde vrea să ajungă cu infrastructura spitalicească. Dacă te gândești la 10 ani, e mai ieftin să te gândești la ceva nou decât să cârpești un spital. (…). Discuția e dacă ne învârtim în aceleași vorbe sau dacă venim cu un program cu buget, cu termene și cu obiective. Este saltul pe care România trebuie să-l facă, în opinia mea. Există multă bunăvoință în multe locuri dar niște strategii nu există.

Adelin Petrișor: Veți fi la Cotroceni, exercițiu de imaginație. Vă sună Mark Rutte și vă spune că nu avem încotro, americanii ne presează și trebuie să avem 5% la apărare. Cum ați ieși din situația asta?

Nicușor Dan: Această ipoteză nu este realistă. Mark Rutte a spus 5% în 2032, deci etapizat. O să fie o negociere cu toate statele europene și cu toate celelalte state din NATO. O să fie o creștere graduală. Eu sper ca, în timp, să descurajăm, să nu ajungem la 5%. Cred că 3,5% până în 2030 este ceva realist pentru economia românească.

Adelin Petrișor: Cum ați interacționa cu premierul ungar, Viktor Orban, în momentul în care ar face declarații controversate în România?

Nicușor Dan: E lăudabil că se preocupă de comunitatea maghiară din România, așa cum se preocupă de comunitatea maghiară din jurul Ungariei. E un lucru bun. Lucrul rău este că, în mod sistematic, de mult timp, blochează o direcție a Europei în chestiuni fundamentale, cum ar fi războiul din Ucraina. Un alt lucru rău este că, prin modul în care conduce Ungaria a descurajat investițiile străine. Este nevoie să păstrăm un contact diplomatic.

Adelin Petrișor: Cum ați fi reacționat ca președinte în cazul Colectiv?

Nicușor Dan: Avem normative și instituții de control care trebuie să verifice dacă acele normative sunt respectate. Din păcate, de multe ori, controlul este absolut teoretic. Apoi, protocolul pentru reacția forțelor de urgență. Apoi, accesul nostru, pe baza protocoalelor europene, la unitățile sanitare din Europa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite