Premierul Marcel Ciolacu, întrevedere cu vicepreşedintele Comisiei Federale pentru Alegeri a SUA la Palatul Victoria
Alegerile prezidenţiale de mâine vor fi monitorizate inclusiv de un reprezentant electoral din Statele Unite. Observatorii de peste Ocean vor merge în secțiile de votare, iar astazi au avut întâlniri cu mai mulți oficiali.
Premierul Marcel Ciolacu a avut, sâmbătă, o întrevedere cu vicepreşedintele Comisiei Federale pentru Alegeri din Statele Unite ale Americii, James Edwin “Trey” Trainor III.
Întâlnirea a început la ora 15:00, la Palatul Victoria, și s-a încheiat în jurul orei 16.00.
Vineri, o delegaţie americană, condusă de vicepreşedintele Comisiei Federale pentru Alegeri, republicanul James E. Trainor, a ajuns la Bucureşti pentru observarea alegerilor prezidenţiale din România.
Anterior, tot sâmbătă, reşedintele şi vicepreşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Zsombor Vajda, respectiv Cosmin-Gabriel Popp, s-au întâlnit cu observatorii internaţionali de la scrutinul prezidenţial.

