Netanyahu, așteptat la Washington. Premierul israelian dorește negocieri pentru eliminarea taxelor vamale

6 aprilie 2025, 11:03 (actualizat 6 aprilie 2025, 12:09)

Premierul israelian Benjamin Netanyahu este așteptat luni la Casa Albă pentru a discuta despre tarifele comerciale anunțate de Donald Trump. Netanyahu devine astfel primul lider străin care se întâlnește cu Trump pentru a negocia eliminarea taxelor vamale.

Biroul premierului israelian nu a confirmat încă vizita, care ar putea viza și discuții despre Iran și conflictul din Gaza. În cadrul noii politici tarifare anunțate de Trump anumite exporturi ale Israelului către SUA urmează să fie taxate cu 17 procente.

Statele Unite reprezintă cel mai apropiat aliat al Israelului și cel mai mare partener comercial al său. În cursul săptămânii, Israelul a luat măsura de eliminare a tarifelor rămase pentru importurile din SUA.

Cele două țări au semnat un acord de liber schimb în urmă cu 40 de ani, iar în prezent aproximativ 98 la sută dintre bunurile provenite din America sunt scutite de taxe.

„Cei doi lideri vor discuta despre tarifele vamale, eforturile de a-i readuce acasă pe ostaticii israelieni, despre relaţiile israeliano-turce, ameninţarea iraniană şi lupta împotriva Curţii Penale Internaţionale”, care a emis un mandat de arestare împotriva lui Netanyahu, a precizat într-un comunicat biroul de presă al premierului israelian.

Un responsabil al Casei Albe a confirmat această vizită, fără a intra în detalii asupra subiectelor ce vor fi discutate.

O mare parte dintre produsele pe care SUA le importă din alte ţări ale lumii sunt vizate începând de sâmbătă de tarife vamale suplimentare de 10%, însă aceste tarife vor deveni şi mai mari începând din 9 aprilie pentru unele ţări ce exportă mai mult decât importă în schimburile lor comerciale cu partenerul american.

Israelul îşi va vedea mărfurile exportate în SUA supuse unor tarife vamale de 17%.

Anunţarea vizitei lui Benjamin Netanyahu survine de asemenea în momentul în care un nou armistiţiu pare a fi departe în Fâşia Gaza unde armata israeliană şi-a intensificat operaţiunile, iar tensiunile asupra programului nuclear iranian sporesc.

Preşedintele american, care a îndemnat Teheranul la negocieri directe asupra programului său nuclear, a ameninţat într-o scrisoare cu bombardarea Iranului în cazul în care diplomaţia va eşua.

Iranul s-a declarat gata să discute cu SUA, însă a refuzat negocieri directe sub ameninţare şi presiune.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite