Austria închide de sâmbătă unele treceri de frontieră cu Ungaria şi Slovacia din cauza febrei aftoase

Frontiera Austria închisă / captura video
Frontiera Austria închisă / captura video
3 April 2025, 17:13

Austria va închide de sâmbătă două puncte de trecere mai mici la frontiera cu Slovacia şi 21 la graniţa cu Ungaria, în încercarea de a preveni pătrunderea febrei aftoase în ţară, a anunţat joi Ministerul de Interne, transmite Reuters.

În Ungaria, prima epidemie de febră aftoasă în ultimii 50 de ani a determinat guvernul să desfăşoare militari şi să lanseze măsuri de dezinfecţie pentru a o ţine sub control într-o zonă de frontieră cu Slovacia şi Austria.

Boala, extrem de infecţioasă, nu prezintă pericol pentru oameni, afectând mai ales vitele, porcii, oile şi caprele.

Slovacia a declarat marţi situaţie de urgenţă după descoperirea unor focare la trei ferme.

Ministerul de Interne de la Viena a transmis că, pentru a întări eforturile de prevenire a pătrunderii maladiei în ţară, Austria îşi va concentra resursele poliţiei la principalele puncte de trecere ale frontierelor respective.

‘Prin urmare, pentru a nu submina aceste controale de poliţie, vă rugăm să înţelegeţi că nu putem oferi detalii suplimentare, mai ales în ce priveşte orele, personalul, formele de verificare etc. în diferite locaţii’, a adăugat ministerul austriac.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite