”Ziua eliberării”, ziua tarifării partenerilor economici ai SUA. Casa Albă: ”Ne concentrăm pe restabilirea Epocii de Aur a Americii”

2 aprilie 2025, 07:26 (actualizat 2 aprilie 2025, 07:34)

Astăzi este ”Ziua eliberării”, după cum a numit-o Donald Trump. Este ziua tarifării partenerilor economici ai Statelor Unite. Taxele vor intra în vigoare imediat după ce preşedintele le va anunța, a confirmat Casa Albă. Tariful de 25% pentru importurile de automobile va intra în vigoare mâine.

Karoline Leavitt, purtător de cuvânt Casa Albă: Aceasta este, evident, o zi foarte importantă. Preşedintele se află acum cu echipa sa de comerț și tarife, pentru a perfecta totul şi pentru a se asigura că este o afacere perfectă pentru poporul american și pentru muncitorii americani. Președintele a analizat practicile comerciale neloiale din trecut. Cu siguranță, președintele este întotdeauna gata să răspundă
unui apel telefonic, întotdeauna gata pentru o negociere bună. Dar se concentrează foarte mult pe repararea greșelilor din trecut și pe demonstrarea faptului că lucrătorii americani au parte de o șansă echitabilă.

Jurnalist: Dar dacă greşesc?

Karoline Leavitt: Nu vor greşi. Va funcționa. Iar președintele are o echipă strălucită de consilieri, care studiază aceste probleme de zeci de ani. Și ne concentrăm pe restabilirea Epocii de Aur a Americii și pe transformarea Americii într-o superputere manufacturieră.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite