Planurile-cadru pentru liceu, ultimele dezbateri. Nemulțumiri privind educaţia antreprenorială și orele de sport
Proiectul planurilor-cadru pentru liceu intră în ultima fază de dezbateri. Săptămâna aceasta sunt programate discuţii la Timişoara şi va fi organizată şi o dezbatere online.
Între timp, nu toate nemulţumirile au fost reglate. Peste 200 de profesori solicită ministerului Educaţiei ca disciplina Educaţie Antreprenorială să fie păstrată în trunchiul comun.
De asemenea, sunt cerute mai multe ore de Educaţie Fizică în licee. Elev în clasa a X-a, Alexandru este interesat de mediul de business. Are deja propria afacere şi tot profitul l-a reinvestit.
Alexandru Bălășoiu, elev la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”, Bucureşti: Particip constant la conferinţe. Pe lângă asta am propria afacere, dezvolt siteuri web şi activez în domeniul de marketing. Pentru mine educaţia antreprenorială nu a fost doar o materie de curs, a fost un lucru esenţial care din punctul meu de vedere ar trebui să rămână în şcoli. Nu este făcută doar ca să devenim antreprenori, orice persoană are nevoie de un pachet de cunoştinţe de bază.
Educaţia antreprenorială se studiază acum în clasa a X-a.
Peste 200 de profesori cer printr-o scrisoare deschisă adresată Ministerului că Educaţia Antreprenorială să rămână în trunchiul comun.
Corina Radu, profesoară de discipline Socio-Umane la Colegiul Naţional „Gh. Lazăr”: O eroare de management în proiectarea planului de învăţământ. Şi eu mă întreb ca profesor cu peste 40 de ani vechime care a pilotat acest curs de educaţie antreprenorială de ce ar trebui ca acest câştig să-l transformăm într-o pierdere? Gândiţi-vă ce înseamnă să scoţi din planul de învăţământ de la Tehnologic, aceşti elevi pleacă primii în piaţa muncii, ceea ce înseamnă ca ei să fie neacoperiţi. Este o gafă monumentală.
Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Educația antreprenorială este importantă, dar nu, n-avem cum s-o prindem din nou că disciplină separată. Ea este prinsă că unitate de învățare și vor fi atâtea unități de învățare câte trebuie în zona disciplinei legate de științele economice.
Profesorii de Sport au și ei nemulțumirile lor. Atât ei cât și reprezentanţii Agenţiei Naţionale pentru Sport vor mai multe ore de sport. Acum, elevii de liceu au o singură oră de sport pe săptămână. La fel e prevăzut şi în viitoarele planuri cadru.
Constantin Trandafir, profesor de sport la Colegiul Naţional „Gh. Lazăr”, Bucureşti: Ora de educaţie fizică este necesară pentru că introduce mIşcarea în viaţa copiilor, îi învaţă despre un stil de viaţă sănătos. Chiar şi două ore de educaţie fizică nu sunt suficiente, pentru că ei trebuie să aibă un stil de viaţă activ. Condiţiile ar trebui îmbunătăţite, să aibă posibilitatea să facă un duş, pauza să fie mai mare, dar asta nu înseamnă dacă nu avem condiţii nu mai facem mişcare.
Săptămâna aceasta sunt programate ultimele două dezbateri naţionale pe proiectul planurilor-cadru pentru liceu.

