Protest de amploare anunțat de sindicatele din Educație. 20.000 de angajați ar urma să iasă în stradă, pe 17 iunie, în București
Sindicatele din Educație anunță un miting și un marș de protest pe străzile din București, pe 17 iunie, la care ar urma să participe aproximativ 20.000 de angajați din sistem. Ar putea fi cel mai mare protest al profesorilor din acest an, iar principala nemulțumire este legată de proiectul noii legi a salarizării.
Reprezentanții sindicatelor spun că nu au fost respectate angajamentele asumate după greva din 2023 și avertizează că protestele ar putea afecta inclusiv finalul de an școlar. În funcție de evoluția discuțiilor cu Ministerul Muncii, sindicaliștii nu exclud boicotarea examenelor naționale.
„Asta așteptăm și suntem convinși că se va întâmpla, având în vedere bătaia de joc la care sunt supuși colegii noștri din sistemul de educație prin proiectul legii salarizării. Nu s-au respectat angajamentele politice, dar, mai mult decât atât, nu s-au respectat ordonanțe. Ordonanța 57, cu care s-a încheiat greva în 2023, spune foarte clar că o viitoare lege a salarizării, în ceea ce înseamnă domeniul educației, trebuie să plece de la profesorul debutant, care trebuie să aibă salariul mediu brut pe economie, aproximativ 8.600 de lei astăzi”, a declarat George Purcaru, vicepreședinte FSLI.
Întrebat dacă protestul ar putea bloca finalul de an școlar, reprezentantul FSLI a spus că „este posibil orice”.
„Când spun blocarea anului școlar, mă refer în special la boicotarea examenelor naționale, care încep la o săptămână după protestul pe care vrem să-l organizăm. Da, este posibil, în funcție de cum vor evolua discuțiile la Ministerul Muncii”, a mai spus George Purcaru.

