Dosare penale după ce doi șoferi prinși de sistemul E-Sigur au declarat alte persoane decât cele aflate la volan. De la 1 martie, sistemul este operațional în toată țara
Sistemul de radare cu camere performante, amplasat pe sosele mai importante ale țării, nu mai permite șoferilor să păcălească sistemul. Acest lucru nu l-au știut doi șoferi care au fost înregistrați depășind viteza legală și care au încercat să-i mintă pe polițiști susținând că nu ei au condus mașinile. Dovada video i-a contrazis, așa că acum au dosare penale.
Doi șoferi au aflat chiar pe 1 martie că sunt cercetați penal pentru mărturie mincinoasă. Aceștia au fost depistați de radarele montate pe trepied conducând cu viteza peste limita legală pe DN2, în județul Suceava și au susținut că la volan s-ar fi aflat partenerele de viață. După ce au primit în plic pozele realizate de camerele aparatelor și-au dat seama de greșeala făcută și de inutilitatea unei eventuale contestații.
SORIN ENE – pilot şi instructor de drifturi: Ce să contești? Că nu ai fost tu la volan și că ai încălcat limita de viteză, că nu aia e mașina și că nu ai fost în ziua aia acolo? Sunt convins că cei depistați și sancționați nu vor mai face a doua oară pentru că, așa cum e mentalitatea, “nu știi de unde vine pericolul”.
De la 1 martie, sistemul E-sigur este operațional în toată țara. Radarele sunt amplasate în zonele cu risc rutier, înregistrările fiind ulterior analizate. Abaterile sunt sancționate după identificarea conducătorului auto. Iar procesul verbal este trimis la domiciliu, fără a fi necesară oprirea în trafic.
DAN SALTELECH – vicepreşedintele sindicatului Europol: Conform legislației românești, un conducător auto poate fi sancționat pentru aceeași faptă o singura dată, dar dacă pătrunde pe un alt tronson de drum sau localitate, distinctă de cea pe care a fost surprins inițial cu aparatul radar, bineînțeles că poate fi sancționat, așadar e o himeră să ne gândim că putem fi sanționați o singură dată în 24 de ore.
Cms. şef BOGDAN OPROIU – director adjunct, Direcţia Rutieră: În primele 11 luni ale anului trecut la nivel național structurile poliției au aplicat 1.790.000 de sancțiuni pentru nerespectarea normelor privind circulația rutieră. Respectarea regulilor rutiere de către concetățenii noștri ar reduce semnificativ tragediile care se întâmplă în jurul nostru.
Până acum, sistemul de radare amplasate pe trepiede a fost folosit experimental pe autostrăzile A1 și A2, dar și pe DN 2, în județul Vrancea.

