Anunțul lui Keir Starmer înaintea summitului de securitate de la Londra: Regatul Unit şi Franţa lucrează cu Ucraina la un plan pentru încetarea luptelor
Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunţat, cu doar câteva ore înainte de începerea unui summit la care participă parteneri ai Kievului, că Regatul Unit şi Franţa lucrează împreună la “un plan de oprire a luptelor” dintre Rusia și Ucraina.
După discuţii cu preşedinţii SUA, Donald Trump, Ucrainei, Volodimir Zelenski, şi Franţei, Emmanuel Macron, “am convenit că Regatul Unit, cu Franţa şi poate unul sau doi alţii, vor lucra cu Ucraina la un plan de oprire a luptelor, iar apoi vom discuta acest plan cu Statele Unite”, a declarat Keir Starmer, într-un interviu acordat BBC.
Keir Starmer,premierul Marii Britanii: “Am fost de acord ca Regatul Unit, împreună cu Franţa, şi posibil încă una sau două ţări, vor colabora cu Ucraina pentru un plan în vederea încetării focului. Şi apoi vom discuta planul cu Statele Unite. (…) Este foarte important să rămânem concentraţi pe obiectivul principal, care este o pace durabilă în Ucraina. (…) El (Donald Trump) a spus clar că e pregătit să ne ofere sprijin şi, în urma întâlnirii mele de joi (cu Trump), cel mai important lucru este, în opinia mea, că echipa americană şi cea britanică se vor întâlni pentru acest subiect.”
Poziția Germaniei, motorul economic al Uniunii Europene, este că investițiile în apărare trebuie să crească imediat. Este necesar un fond european pentru apărare.
“Vrem să păstrăm parteneriatul transatlantic şi puterea comună. Dar (…) a devenit clar pentru noi europenii, transatlantic, că nu trebuie să fim naivi. Trebuie să ne apărăm interesele noastre, valorile şi siguranţa popoarelor Europei”, a declarat Annalena Baerbock, ministrul german de Externe.
Fostul comisar european Jean-Claude Juncker propune un sistem de colectare a banilor după modelul obligațiunilor europene, cu un scop definit, așa cum a procedat Uniunea în timpul pandemiei.
Emmanuel Macron, preşedintele Franţei: “Va trebui să apărăm ceea ce suntem, gata cu naivitatea,
nu mai suntem minori, de fapt devenim adulţi. Şi asta e normal. Pe scară globală, geopolitic, suntem tineri.”
“Autonomie totală” europeană în apărare. Ministru francez: Episodul de la Casa Albă – “punct de cotitură istoric”
Fostul ministru lituanian de Externe atrage atenția că Europa trebuie să se pregatesca să îl înfrunte singură pe Putin.
Gabrielius Landsbergis, fost ministru lituanian de Externe: “Nu există nici o regulă care să spună că trebuie să respectăm înţelegerea dintre Putin şi Trump. Avem bani, avem putere, avem armate.
Da, nu suficient, dar putem face lucruri.”
Din primele evaluări rezultă că apărarea Europei, fără Statele Unite, ar avea nevoie de încă 300 de mii de militari și de o creștere anuală a cheltuielilor de apărare, pe termen scurt, de aproximativ 250 de miliarde, pentru a descuraja agresiunea rusă.
Prioritatea zero a Europei este să continue sprijinirea Ucrainei. Armata cu experiență a Ucrainei este în prezent cel mai eficient factor de descurajare împotriva unui atac rusesc asupra UE.

