Pentagonul, amenințări la adresa Mexicului. Se cer măsuri de urgență împotriva exporturilor de droguri, precum si împotriva traficului de persoane
Statele Unite ar putea interveni militar peste granița sudică, în Mexic, dacă autoritățile acestei țări nu rezolvă problema colaborării dintre administrație și clanurile interlope.
Potrivit unor surse citate de publicația Wall Street Journal, noul secretar al Apărării, Pete Hegseth, i-a amenințat pe generalii mexicani în chiar primul său dialog oficial. El le-ar fi cerut să ia măsuri de urgență și împotriva exporturilor de droguri, mai ales fentanil, precum si împotriva traficului de persoane. Asta în contextul în care Donald Trump amenință din nou cu taxe vamale de 25%, care ar urma să intre în vigoare la începutul săptămânii viitoare.
Biroul președintei Mexicului a refuzat să comenteze amenințările Pentagonului – dar zilele trecute, Mexicul a predat Statelor Unite 29 de șefi de clanuri interlope.

