Un cetățean american, eliberat de Moscova, înaintea întâlnirii din Arabia Saudită între oficiali americani și ruși
Un cetățean american a fost eliberat de Rusia la doar câteva săptămâni după ce a fost reținut, înaintea întâlnirii de marți ce va avea loc în Arabia Saudită între oficiali americani și ruși pentru a discuta despre încheierea războiului din Ucraina și îmbunătățirea relațiilor bilaterale, transmite BBC.
În cadrul unui briefing de presă susținut astăzi, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că eliberarea poate fi privită în contextul viitoarelor discuții.
„Deoarece marți se va discuta despre restabilirea relațiilor, aceste evenimente pot fi văzute în acest context”, le spune Peskov reporterilor.
Kalob Byers a fost reținut la 7 februarie după ce a sosit pe Aeroportul Internațional Vnukovo din Moscova, iar un câine de urmă a găsit două borcane cu produse din canabis.
Byers a susținut că acestea i-au fost prescrise de un medic american.
Săptămâna trecută, deținutul american Marc Fogel, a fost, de asemenea, eliberat după ce a fost reținut în Rusia pentru droguri din 2021.
Translated with DeepL.com (free version)

