Maia Sandu, convorbire cu Ilie Bolojan: Vom continua să colaborăm strâns pentru ambele maluri ale Prutului

12 February 2025, 20:32

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o convorbire telefonică cu președintele-interimar al României, Ilie Bolojan, transmite tvrmoldova.md.

I-am urat mult succes și putere de muncă. În cursul discuției am convenit să ducem mai departe proiectele menite să consolideze legăturile noastre, în beneficiul oamenilor de pe ambele maluri ale Prutului. Totodată, am reiterat recunoștința cetățenilor Republicii Moldova pentru sprijinul plenar și necondiționat pe care l-am primit de la București, îndeosebi în ultimii ani marcați de multiple dificultăți, și am subliniat că România rămâne partenerul nostru de suflet”, a spus Maia Sandu.

I-am mulțumit pentru gândurile bune și pentru prietenia sinceră dintre țările noastre. România și Republica Moldova sunt legate printr-o relație specială, bazată pe o istorie comună, valori europene și proiecte de dezvoltare. Vom continua să colaborăm strâns pentru binele cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului. Moldova nu e singură. Suntem împreună, în aceeași luptă pentru un viitor mai bun!”, a spus Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite